.

Τετάρτη 17 Φεβρουαρίου 2016

ΦΙΛΙΠΠΟΙ ΔΟΞΑΤΟΥ - ΑΚΡΙΤΑΣ Κ. ΝΕΥΡΟΚΟΠΙΟΥ 0-0 - 21η ΑΓ. Α' Ε.Π.Σ.ΔΡΑΜΑΣ - 13 ΦΕΒ 2016

Σχεδόν το ίδιο "έργο" είδαν οι πιστοί φίλοι των Φιλίππων, όπως σχεδόν σε όλα τα παιχνίδια μέσα στο Δοξάτο, με τη μόνη ίσως διαφορά πως αυτή τη φορά οι γηπεδούχοι δεν έχασαν..

Σε ένα μέτριο παιχνίδι με λίγες φάσεις, οι Φίλιπποι ήταν καλύτεροι γενικά από τους φιλοξενούμενους, είχαν καλύτερες και περισσότερες ευκαιρίες, αλλά θα μπορούσε ο Ακρίτας να "αποδράσει" με τους τρεις βαθμούς της νίκης, εκεί προς το τέλος του αγώνα, όπως έκαναν αρκετές ομάδες φέτος μέσα στο Δοξάτο..

Οι κυριότερες φάσεις:

12' : Πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με τον Κωνσταντινίδη να προσπαθεί να βρει μέσα στην περιοχή τον Αποστολίδη με σέντρα, με τον τερματοφύλακα του Ακρίτα όμως να προλαβαίνει και να μπλοκάρει τη μπάλα.
14' : Ο Θεοφανίδης βρέθηκε σε καλή θέση αλλά τον πρόλαβαν οι αμυντικοί και δεν πρόλαβε να ολοκληρώσει την προσπάθεια.
16' : Ψηλοκρεμαστό σουτ από παίκτη των φιλοξενούμενων, λίγο έξω απ την μεγ. περιοχή και η μπάλα έφυγε λίγο πάνω απ το οριζόντιο δοκάρι του Παπαζούδη.
35' : Σουτ παίκτη του Ακρίτα μέσα από την μεγ. περιοχή -άουτ, δίπλα από το δεξί δοκάρι.
44' : Τετ - α -τετ Κωνσταντινίδη, με το πλασέ του να στέλνει τη μπάλα άουτ, δίπλα από το δεξί δοκάρι.
45+1': Κεφαλιά παίκτη των Φιλίππων από καλή θέση μετά από κόρνερ με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ πάνω απ το οριζόντιο δοκάρι.

Β' ημίχρονο.

58' : Η καλύτερη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Μάριο Καρατζόγλου να προλαβαίνει στην έξοδο τον τερματοφύλακα, να περνάει τη μπάλα από πάνω του με ψηλοκρεμαστό σουτ και ενώ η μπάλα κατευθυνόταν στην κενή εστία, αμυντικός των φιλοξενούμενων, σχεδόν πάνω απ τη γραμμή, τη διώχνει σε κόρνερ (δυστυχώς δεν υπάρχει αυτή η φάση στο βίντεο της αθλητικής εκπομπής του Σταρ Β. Ελλάδος..).
74' : Δεύτερη κίτρινη και φυσικά κόκκινη στον Μ. Καρατζόγλου, όταν εκτέλεσε φάουλ χωρίς να έχει σφυρίξει ο διαιτητής. Ανόητη ενέργεια του ποδοσφαιριστή των Φιλίππων, όπως ανόητα φέρθηκε και όταν δέχθηκε την πρώτη κίτρινη κάρτα στο Α' ημίχρονο, ενώ είχε δοθεί φάουλ υπέρ του Δοξάτου, στα όρια της μεγ. περιοχής μάλιστα..
79' : Καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους, όταν το σουτ που επιχείρησε ποδοσφαιριστής τους κατέληξε λίγο άουτ δίπλα από το αριστερό δοκάρι (είχε προηγηθεί εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά).
84' : Κεφαλιά Κ. Νότα από καλό σημείο μετά από εκτέλεση φάουλ από πλάγια και μεταξύ κέντρου και μεγ. περιοχής του Ακρίτα, με τη μπάλα να φεύγει πάνω απ το οριζόντιο δοκάρι.
88' : Στην καλύτερη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, επιθετικός τους βρέθηκε σε θέση τετ - α - τετ, αλλά το σουτ κατέληξε άουτ δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Μετά τη λήξη του αγώνα την κόκκινη είδε ο Α. Βασιλειάδης του Ακρίτα για εξύβριση διαιτητή.

Για το Δοξάτο αγωνίστηκαν οι: Παπαζούδης - Γ. Καραγιαννίδης - Χαρετίδης - Παντζαρίδης - Ν. Νότας - Ζάχαρης - Αυγητίδης (76' Χριστοφυλλάκης) - Μ. Καρατζόγλου - Θεοφανίδης - Αποστολίδης (57' Δεληολάνης) - Κωνσταντινίδης (46' Κ. Νότας).