ΤΟ PRE GAME ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ-ΔΟΞΑΤΟ ΤΗΣ 21ης ΝΟΕ 2015 ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΤΕΛΙΟ ΧΑΡΤΑΛΗ

Σημ. "Δοξατινών Νέων": Τα θερμά μας συλλυπητήρια στους οικείους και σε όλη την κοινωνία της Προσοτσάνης για τον χαμό της Σοφίας..

Ο Στέλιος Προσοτσάνη Χάρταλης συντετριμμένος στην τοποθεσία Δημοτικό Γήπεδο Προσοτσάνης "γεώργιος Μακρής"μαζί με τον Xrhstos Asteriou και 21 ακόμη.
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: Σάββατο 21-11-2015.
ΩΡΑ: 3μ.μ.
ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό Γήπεδο «Γεώργιος Μακρής».
ΜΕΤΑΔΟΣΗ: facebook/ΓΣ Προσοτσάνης.
ΦΟΡΜΑ ΟΜΑΔΩΝ (στα τελευταία 6 ματς): Άγιος Αθανάσιος-Προσοτσάνη 3-2, Πανδραμαϊκός-Προσοτσάνη 1-2, Προσοτσάνη-Ξηροπόταμος 0-0, Χωριστή-Προσοτσάνη 2-2, Προσοτσάνη-Κάτω Νευροκόπι 2-0 & Καλός Αγρός-Προσοτσάνη 3-4 / Δοξάτο-Πανδραμαϊκός 0-2, Ξηροπόταμος-Δοξάτο 1-1, Δοξάτο-Χωριστή 1-2, Κάτω Νευροκόπι-Δοξάτο 0-1 & Δοξάτο-Καλός Αγρός 1-2 & Προάστειο-Δοξάτο 0-3 (ά.αγ.).
ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ: 5η-11η.
ΒΑΘΜΟΙ: 18-10.
ΑΠΟΥΣΙΕΣ: Φερφέρης (τραυματίας) / Αποστολίδης (Ε.Σ.emoticon wink, Μόσχος (τιμωρημένος 2 από 4) & Σερέτης (τιμωρημένος 4 από 4).
Χωριστή – Σιταγροί.
ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ ΣΕ ΕΠΙΣΗΜΑ ΜΑΤΣ (με γηπεδούχο την Προσοτσάνη): 2014-2015 (2-0), 2013-2014 (0-2), 2003-2004 (4-1), 1997-1998 (4-1), 1996-1997 (1-1), 1995-1996 (0-1), 1994-1995 (1-1), 1992-1993 (0-3), 1991-1992 (0-0) & 1990-1991 (0-4).
ΠΕΡΥΣΙ ΣΤΟ «Γεώργιος Μακρής» (11/10/2014): Μεγάλη θριαμβεύτρια στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής μεταξύ Προσοτσάνης και Δοξάτου αναδείχθηκε η ομάδα του Γιώργου Λάλα παρουσία 300 και πλέον φιλάθλων και των δύο ομάδων στις εξέδρες του «Γεώργιος Μακρής», με το τελικό 2-0 να έρχεται με γκολ στις αρχές της επανάληψης (1-0 49’ Πολυχρονίδης) και προς το φινάλε του ματς (2-0 82’ Κουντσούλια).
Σε ιδανικές καιρικές και γηπεδικές συνθήκες αλλά κι όμορφη ατμόσφαιρα στην κερκίδα ο προπερσινός πρωταθλητής και η δευτεραθλήτρια κοντραρίστηκαν με έπαθλο το τρίποντο με τις δύο ομάδες να έχουν την υπεροχή μοιρασμένη. Οι γηπεδούχοι του Γιώργου Λάλα αν κι έφτιαξαν αρκετές επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στα καρέ του Καραγιαννίδη δε βρήκαν στόχο σχεδόν σε καμιά απ’ αυτές στο α’ μέρος, χρονικό σημείο όπου οι παίκτες του Γιάννη Τσεβρεντζή αρκέστηκαν σε παθητικό ρόλο με τα επιθετικά τους όπλα πλην Ιωαννίδη να είναι καλά κλεισμένα από τους αντιπάλους τους.
Στην επανάληψη η Προσοτσάνη στην 1η της ουσιαστικά επιθετική ενέργεια κατάφερε ότι δεν πέτυχε σε ολόκληρο 1ο μέρος απόλυτης κυριαρχίας: το γκολ! Το 1-0 ανάγκασε τον τεχνικό των φιλοξενούμενων να τα παίξει «όλα για όλα» κι έριξε στη μάχη ότι καλύτερο διέθετε στον πάγκο του. Από τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού και μέχρι το χρονικό σημείο όπου η Προσοτσάνη «κλείδωσε» τη νίκη το Δοξάτο έδειχνε πιο κοντά στο γκολ που θα έφερνε και πάλι τις δύο ομάδες στην…αφετηρία. Πότε όμως η αστοχία, κυρίως όμως η μεγάλη κλάση του Κυριάκου Καρίπη απέτρεψε κάτι τέτοιο κι έτσι οι γηπεδούχοι που έψαχναν όλο αυτό το διάστημα μια καλή αντεπίθεση κατάφεραν μπαίνοντας στο τελευταίο 10λεπτο του ματς να πετύχουν το πολυπόθητο 2-0 και το ντέρμπι οριστικά να γείρει προς την πλευρά τους.
Από το γκολ του Κουντσούλια και μέχρι και το 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο αγώνας απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα κι έτσι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε δικαίως παίκτες και τεχνικό τιμ των θριαμβευτών να πανηγυρίζουν ένα σπουδαίο τρίποντο, υποχρεώνοντας τους αντιπάλους τους όχι μόνο στην 1η φετινή τους ήττα, σπάζοντας ταυτόχρονα μια δυσμενέστατη παράδοση, που ήθελε το Δοξάτο να φεύγει με βαθμό ή βαθμούς από το «Γεώργιος Μακρής» εδώ και 26 συναπτά χρόνια!
ΣΤΟΙΧΗΜΑ: 1: 1,65 – Χ: 3,35 – 2: 4,20
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παρασκευούδης Νικόλαος – Δελημπαΐδης Θεόδωρος – Γεωργίου Δημήτριος, της ΕΠΣ Δράμας.
ΤΟ tip ΤΟΥ ΖΕΥΓΑΡΙΟΥ: Από τους 15 φετινούς αντιπάλους της Προσοτσάνης η μοναδική ομάδα με θετικό απολογισμό διαχρονικά στο «Γεώργιος Μακρής» είναι αυτή του Δοξάτου. Οι Φίλιπποι έχουν να καυχιούνται γι αυτό τους το προνόμιο, καθώς μετρούν 4 νίκες έναντι 2 των γηπεδούχων σε σύνολο 9 ματς από το 1990 πάντα σε επίπεδο πρωταθλήματος, με την Προσοτσάνη να έχει στο ενεργητικό της άλλη μια νίκη στο θεσμό του κυπέλλου (σ.σ. στους διπλούς ημιτελικούς του 2003-2004). Αύριο στο απόρθητο εδώ και 19 μήνες «κάστρο» της έχει την ευκαιρία να φτάσει στο «Χ» τις μεταξύ τους αναμετρήσεις, με τις απαντήσεις να δίνονται λίγο πριν τις 5 το απόγευμα και την ολοκλήρωση της 10ης αγωνιστικής.
Υ.Γ.: το παρόν είναι αφιερωμένο στη μνήμη της αδικοχαμένης‪#‎ΣοφίαςΠανταζή‬ που τόσο πρόωρα έκανε το ταξίδι για τη γειτονιά των αγγέλων. Ας είναι ελαφρύ το χώμα της Προσοτσάνης που την σκεπάζει…

Γ.Σ. ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ - ΦΙΛΙΠΠΟΙ ΔΟΞΑΤΟΥ - 10η ΑΓ. Α' Ε.Π.Σ.ΔΡΑΜΑΣ 21 ΝΟΕ 2015 - ΩΡΑ: 15:00 - ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ