Σε τρεις ακόμη συλλήψεις για μη καταβολή χρεών προς το Δημόσιο προχώρησε η ΕΛ.ΑΣ.

Στο Δοξάτο Δράμας, συνελήφθη χθες το πρωί ημεδαπός για μη καταβολή χρεών προς το Δημόσιο, συνολικού χρηματικού ποσού 164.372 ευρώ.

Δύο συλλήψεις έγιναν χθες και στα Χανιά. Συγκεκριμένα, συνελήφθησαν δύο ημεδαποί (άνδρας–γυναίκα), ηλικίας 61 και 49 ετών, για μη καταβολή χρεών προς το Δημόσιο, συνολικών χρηματικών ποσών 120.053 και 120.650 ευρώ, αντίστοιχα.

ΦΙΛΙΠΠΟΙ ΔΟΞΑΤΟΥ - Γ.Σ. ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ 2-1 18η ΑΓ. Ε.Π.Σ.ΔΡΑΜΑΣ 21 ΙΑΝ 2015

Μεταφέρω παρακάτω το εξαιρετικό ρεπορτάζ για τον αγώνα από την ιστοσελίδα http://www.prosotsanifc.gr/ του φίλου Στέλιου Χάρταλη. Πραγματικά δεν έχω να προσθέσω τίποτε περισσότερο ή να "αφαιρέσω" κάτι ! θα συμπληρώσω μόνο πως πραγματικά ήταν κρίμα που λόγω της συνεχούς βροχής και του κρύου δεν μπόρεσε να παρακολουθήσει περισσότερος κόσμος έναν αγώνα από αυτούς που πραγματικά μένουν στη μνήμη!

Β.Ζ.

ΔΟΞΑΤΟ - ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ 2-1

Στο «χέρι» της ο τίτλος!
Όταν σ’ ένα ντέρμπι σαν και το σημερινό σπαταλάς στο 1ο ημίχρονο της απόλυτης κυριαρχίας σου 3-4 πολύ σπουδαίες ευκαιρίες για να ανοίξεις εσύ το σκορ και σα να μη φτάνει αυτό δέχεσαι το 0-1 σχεδόν με τη λήξη το α’ μέρους, τότε δεν μπορείς να περιμένεις πολλά περισσότερα πράγματα από την 3η ήττα στο πρωτάθλημα, όλες στον ίδιο δήμο αυτό του Δοξάτου.
Οι Φίλιπποι και δη ο Πάρης Αποστολίδης που αναδείχθηκε σε «δήμιο» της Προσοτσάνης με δύο πανομοιότυπα γκολ (1-0 45’ & 2-0 58’) υποχρέωσαν την ομάδα του Γιώργου Λάλα στην ήττα με σκορ 2-1 (76’ Κερασίδης), όμως η ισοπαλία της Πετρούσας λίγα χιλιόμετρα πιο μακρύτερα με τον Πανδραμαϊκό αν μη τι άλλο μετρίασε την πικρία των φιλοξενούμενων, μία πλέον εβδομάδα πριν αναμετρηθούν οι δυο τους στο ντέρμπι κορυφής κι όχι μόνο στο «Γεώργιος Μακρής».
Γιώργος Γεωργιάδης και Γιώργος Λάλας επέλεξαν τις ίδιες ακριβώς 11άδες σε σχέση με τη 17ηαγωνιστική του πρωταθλήματος αφού απουσίαζαν τα κάθε λογής προβλήματα από τραυματισμούς και τιμωρίες. Οι φιλοξενούμενοι πάντως ήταν αυτοί που μπήκαν πολύ δυνατά στο βαρύ αγωνιστικό χώρο και σταδιακά έκαναν αισθητή την παρουσία τους στα καρέ του Καρακούση. Πότε όμως η αστοχία τους και πότε ο υψηλόσωμος γκολκίπερ των Φιλίππων τους στέρησαν τη δυνατότητα να πανηγυρίσουν το γκολ που εδικαιούτο στο διάστημα αυτό. Το Δοξάτο όσες φορές βγήκε στην επίθεση δεν είχε την κατάλληλη τελική πάσα προς τους επιθετικούς κι έτσι πέραν 2-3 κόρνερ που πέρασαν ανεκμετάλλευτα δεν απείλησε ουσιαστικά τα αντίπαλα καρέ. Ένα όμως «κρύο» γκολ κόντρα στη ροή του ματς και σε ιδιαίτερα κομβικό σημείο ήταν αρκετό για να δώσει στην ομάδα του Γιώργο Γεωργιάδη το προβάδισμα πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για την 15λεπτη ανάπαυλα.
Στην επανάληψη κι αφού και οι 22 ποδοσφαιριστές άλλαξαν φανέλες και σορτς καθώς η λάσπη και το νερό τους είχε προσθέσει τουλάχιστον ένα με δύο κιλά στον καθένα, το ματς απέκτησε ιδιαίτερη ομορφιά, με τους γηπεδούχους να κλείνουν πολύ καλά όλους τους διαδρόμους προς την εστία τους και τους φιλοξενούμενους να ψάχνουν χωρίς καθαρό μυαλό αλλά και με εμπόδιο στην προσπάθειά τους τον αγωνιστικό χώρο για το γκολ της ισοφάρισης. Αφήνοντας πολλούς χώρους ανοικτούς στα μετόπισθεν έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να εδραιώσουν τη νίκη τους με το γκολ λίγο πριν τη μία ώρα παιχνιδιού και παρότι η Προσοτσάνη έψαξε και πέτυχε την αντίδραση-γκολ στο 76’ μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του άριστου διαιτητή κ. Χατζηαθανασιάδη δεν ξαναπαίχτηκε ποδόσφαιρο καθώς τα νεύρα, οι αψιμαχίες εντός κι εκτός αγωνιστικού χώρου, οι διακοπές φυσικές και μη «ροκάνισαν» υπέρ του Δοξάτου το χρόνο και το 2-1 έμεινε μέχρι και το 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.
Λεπτό προς λεπτό:
Στο 14’ Τσακμακίδης και Πολυχρονίδης παίζουν εκτός περιοχής το «ένα-δύο» με το σουτ του δεύτερου να περνάει δίπλα στο αριστερό δοκάρι του Καρακούση κι ένα λεπτό μετά η καλοζυγισμένη σέντρα του Χατζησαββίδη για το κεφάλι του Πολυχρονίδη που μέσα από τη μικρή περιοχή δε βρίσκει στόχο.
Ένα δυνατό σουτ του Κωνσταντινίδη στο 26’ στη 1η επίσκεψη των γηπεδούχων φεύγει άουτ κι ακριβώς με τη συμπλήρωση του ημιώρου ο Πολυχρονίδης «πατάει» την μπάλα στον Καλαϊτζή που επιχειρεί το διαγώνιο χαμηλό σουτ αναγκάζοντας τον Καρακούση να τεντωθεί τόσο ώστε με το αριστερό του χέρι να παραχωρήσει το κόρνερ.
Πιο εύκολα στο 33ο λεπτό ο τερματοφύλακας του Δοξάτου απέκρουσε σε 1ο χρόνο το φάουλ του Κερασίδη από τα όρια της περιοχής ενώ στο ριμπάουντ ο Φερφέρης γλιστράει και χάνει την ευκαιρία να πλασάρει.
Άσχημη απομάκρυνση του Παπαδόπουλου πάνω στον Τσακμακίδη στο 36’ μέσα στην περιοχή ο επιθετικός της Προσοτσάνης πασάρει στον Πολυχρονίδη που υπό την πίεση του Καραγιαννίδη πλασάρει σε κενή εστία άουτ.
Νέα ευκαιρία από πλευράς Προσοτσάνης στο 38’, όταν οι Πολυχρονίδης και Τσακμακίδης συνδυάζονται μέσα στην περιοχή σουτ με το εξετερικό φάλτσο του τελευταίου αποκρούει με τα πόδια σε κόρνερ ο Καρακόυσης.
goalΑκριβώς στο 45’ το Δοξάτο παίρνει κεφάλι στο σκορ: ο Ζάχαρης δέχτηκε την μπάλα από το πλάγιο του Κωνσταντινίδη και πάσαρε στο Θεοφανίδη που σούταρε από το ύψος της περιοχής για να αποκρούσει ο Καρίπης, όμως ο Αποστολίδης που καιροφυλακτούσε με κεφαλιά άνοιξε το σκορ…1-0!
Στο 8ο λεπτό της επανάληψης ο Φερφέρης βγάζει στην πλάτη του Παπαδόπουλου τον Πολυχρονίδη που από δύσκολη θέση πλασάρει στο σώμα του εξελθόντα Καρακούση, ενώ στην κόντρα επίθεση ο Κωνσταντινίδης βρήκε σε καίρια θέση το Θεοφανίδη, όμως το πλασέ του ήταν αδύναμο κι ο Καρίπης μπλόκαρε εύκολα.
goalΣε μια φάση καρμπόν μ’ αυτήν του 54’ οι Φίλιπποι πέτυχαν και το 2ο γκολ: ο Κωνσταντινίδης ξεπέρασε από αριστερά την αντίσταση του προσωπικού του αντιπάλου επιχειρώντας την παράλληλη σέντρα «μαχαιριά» στο ύψος του πέναλτι εκεί όπου ο Αποστολίδης με διπλή προσπάθεια νίκησε εκ νέου τον Καρίπη διαμορφώνοντας στο 58’ το 2-0!
Άμεση αντίδραση των φιλοξενούμενων στο 60’, αλλά και πάλι ο Καρακούσης είπε «όχι» στο τετ α τετ αυτή τη φορά με το Χατζησαββίδη που πλάσαρε πάνω στο σώμα του υψηλόσωμου γκολκίπερ, όπως κι 7 λεπτά αργότερα αντιδρώντας σωτήρια στην εξ επαφής κεφαλιά του Αστερίου πάνω στη γραμμή τέρματος μετά την εκτέλεση φάουλ του Κερασίδη.
goalΟ Κερασίδης πάντως ήταν αυτός που επιτέλους βρήκε δίχτυα στο 76’, δεχόμενος την ασσίστ του Χατζησαββίδη και με εξουδετερωμένο αυτή τη φορά τον αντίπαλο τερματοφύλακα σε κενή σχεδόν εστία με πλασέ μείωσε για το τελικό όπως έμελλε 2-1.
Στο 82’ο Μόσχος με πείσμα κυνήγησε την μπαλιά προ του Καρίπη και παρ’ ολίγο να χριστεί σκόρερ ωστόσο ο τερματοφύλακας της Προσοτσάνης αντέδρασε σωστά και μπλόκαρε το χλιαρό πλασέ του αντιπάλου του και στο 90’ ο Κωνσταντινίδης μετά από υπερ-προσπάθεια πλάσαρε εμφανώς εξουθενωμένος άουτ.
diaititisΔιαιτητής: Χ’’Αθανασιάδης Αθανάσιος.
boithos_diaititiΑ’ Βοηθός: Κελίδης Χρήστος.
boithos_diaititiΒ’ Βοηθός: Μιμάνης Άρης.

ΔΟΞΑΤΟ
 (Γιώργος Γεωργιάδης): 1. Καρακούσης, 2. Παντζαρίδης, 3. Τουλούπης, 4. Καραγιαννίδης, 5. Παπαδόοπουλος, 6. Ζάχαρης, 7. Αυγητίδης, 8. Τουρφαντίδης, 9. Θεοφανίδης (90’ 12. Θεοδωράκης), 10. Αποστολίδης (77’ 13. Μόσχος) & 11’ Κωνσταντινίδης (93’ 16. Ελμπασίδης).

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Καρίπης, 2. Χατζησαββίδης (88’ 13. Σταυριανίδης), 3. Γεωργιάδης (56’ 17. Σαμαράς), 4. Παλτζίδης, 5. Αστερίου, 6. Φερφέρης, 7. Καλαϊτζής, 8. Χριστοφορίδης, 9. Τσακμακίδης, 10. Κερασίδης & 11. Πολυχρονίδης.
  • Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 18ης αγωνιστικής έχουν ως εξής:
  1. Δοξάτο – Προσοτσάνη 2 – 1 (45’ & 58’ Αποστολίδης / 76’ Κερασίδης)
  2. Πανδραμαϊκός – Πετρούσα 3 – 3 (17’ Μάλλιος, 79’ & 80’ Σαϊνίδης / 3’ & 33’ Τσιμπλίδης, 10’ Κωνσταντινίδης)
  3. Χωριστή – Φτελιά 5 – 0 (11’, 47’ & 65’ Σαββίδης Κ. Σ., 28’ Ιωσηφίδης Μ., 61’ Ουζούνης)
  4. Ξηροπόταμος – Κύργια 2 – 1 (1’ Κουντσούλια, 87’ Κωνσταντινίδης / 37’ Κελεσίδης)
  5. Άγιος Αθανάσιος – Καλός Αγρός 4 – 0 (40’ Ουζούνογλου, 44’ Σκάρογλου, 49’ Μπουμπέκης, 70’ Τσάκωνας)
  6. Νέα Αμισός – Καλαμπάκι 0 – 3 (42’ & 70’ Τζιβανάκης, 63’ Κωταΐδης)
  7. Μοναστηράκι – Φωτολίβος 1 – 3 (90’+3’ Κιάκος / 24’ αυτ. Παπαγεωργίου, 74’ Χαρέμι, 77’ Παυλίδης)
  8. Καλλίφυτος – Νευροκόπι 4 – 2 (12’, 34’ & 63’ Παρουτσής, 53’ Ορφανίδης / 45’ Βασιλειάδης Αντ., 73’ Χριστιανίδης)