ΠΑΡΑΣΚΕΥΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΘΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣΜΑΡΙΑ

ΦΥΡΙΝΙΔΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΦΩΤΕΙΝΗ
569 ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΤΕΙ ΚΑΒΑΛΑΣ

Σημείωση "Δοξατινών Νέων": Πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους επιτυχόντες!

Και δυο λόγια για τους "δικούς μου", τους "αποτυχόντες" των ίδιων εξετάσεων(αφού κι εγώ ανήκω σ' αυτούς έστω κι αν έδωσα πολλά πολλά χρόνια πριν..), για όσους δεν τα καταφέρουν τελικά να "επιτύχουν" στις εξετάσεις:

Η προσωπική ευτυχία, η γαλήνη, η χρησιμότητα προς την κοινωνία, η Ανθρωπιά είναι στόχοι που μπορούν να κατακτηθούν κι έξω από τα πανεπιστήμια ή τα Τ.Ε.Ι.

Η ζωή είναι εκεί έξω και σας περιμένει - ΨΗΛΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ!

ΜΕ ΤΕΣΣΑΡΑ ΕΠΙ ΕΝΟΣ ΑΞΙΟΜΑΧΟΥ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΟΙ ΦΙΛΙΠΠΟΙ ΣΤΗΝ Α-1 ΤΗΣ Ε.Π.Σ.ΔΡΑΜΑΣ

Με πολύ καλή εμφάνιση οι Φίλιπποι Δοξάτου ξεκίνησαν "με το δεξί" τις υποχρεώσεις τους στον "μαραθώνιο" της Α-1. Επικράτησαν επί του Ατρόμητου Περιθωρίου με το εντυπωσιακό 4-0, αποδίδοντας, κυρίως στο 2ο ημίχρονο, ποδόσφαιρο από αυτό που φέρνει κόσμο στα γήπεδα..

Στο 1ο ημίχρονο ο αγώνας ήταν μοιρασμένος, με τους φιλοξενούμενους να αντέχουν στην αναμενόμενη πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι στα πρώτα λεπτά και με το πέρασμα της ώρας να φτάνουν με αξιώσεις στην εστία του εξαιρετικού Παναγιωτόπουλου, ο οποίος έδειξε πως "έδεσε" με τους συμπαίκτες του από την πρώτη κιόλας επίσημη εμφάνισή του στα γκολπόστ των Φιλίππων..

Οι ποδοσφαιριστές του κ. Βσιλειάδη, με υπομονή στο παιχνίδι τους, δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες και με ένα παληκαρίσιο γκολ του Τόλη Θεοφανίδη ευτύχησαν να προηγηθούν λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Ο Τόλης δεν ξέχασε τον ξάδερφό του και Γεν. Γραμματέα των Φιλίππων Τάσο Θεοφανίδη που περνάει την προσωπική του περιπέτεια μετά από το σοβαρό ατύχημα που είχε το καλοκαίρι και του αφιέρωσε το γκολ γράφοντας στο μπλουζάκι που φορούσε κάτω από την φανέλα των Φιλίππων: "Περαστικά σου ξάδερφε - Σε περιμένουμε..".

Ήταν από τις στιγμές που ομορφαίνουν τον "βασιλιά" των σπορ..

Στο 2ο ημίχρονο το Δοξάτο μπήκε δυνατά, δείχνοντας πως θέλει από νωρίς να καθαρίσει το παιχνίδι. Στο 57΄ ο Στέλιος Ιωαννίδης κέρδισε πέναλτυ μετά από όμορφη ατομική ενέργεια(προηγήθηκε "κλέψιμο" της μπάλας στον χώρο του κέντρου, αποτέλεσμα της πίεσης των παικτών των Φιλίππων στους αντιπάλους τους σχεδόν σε όλο τον αγωνιστικό χώρο..). Το εκτέλεσε ο μόνιμος εκτελεστής για φέτος Ηλίας Παντζαρίδης εύστοχα.

Από εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, δημιούργησαν κάποιες φάσεις, αλλά η εξαιρετική αμυντική λειτουργία των Φιλίππων και ο σταθερότατος Παναγιωτόπουλος δεν επέτρεψαν να δημιουργηθεί σοβαρός κίνδυνος για την εστία του Δοξάτου.

Ουσιαστικά το παιχνίδι τελείωσε στο 68' με το γκολ του Στέλιου Ιωαννίδη, που πήρε μια πολύ καλή κάθετη πάσα απ' τον Θεοφανίδη μέσα στην περιοχή του Ατρόμητου.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν πάντως με αξιοπρέπεια να προσπαθούν να φτάσουν στην επίτευξη κάποιου τέρματος, δίνοντας περισσότερο χώρο στους ποδοσφαιριστές του κ. Βασιλειάδη, οι οποιοι έφτασαν σε τέταρτο τέρμα με τον Μπουμπέκη στο 78', ενω θα μπορούσαν σε τρεις ακόμη περιπτώσεις να αυξήσουν τον δείκτη του σκορ.

Η διαιτητική τριάδα τα πήγε πολύ καλά, αν εξαιρέσουμε μια-δυο περιπτωσεις οφσάιντ που καταλογίσθηκαν και διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι φιλοξενούμενοι.

Για το Δοξάτο αγωνίστηκαν οι: Παναγιωτόπουλος, δεξί μπακ ο Δημήτρης Τουρφαντίδης, αριστερό μπακ ο Μπαρμπουτέλης, σέντερ μπακ οι Πετράς και Μόσχος, στο κέντρο οι Ζάχαρης, Τουλούπης και Παντζαρίδης και την επιθετική τριπλέτα αποτελούσαν οι Ιωαννίδης, Μπουμπέκης και Θεοφανίδης. Στο δεύτερο ημίχρονο πήραν χρόνο συμμετοχής οι Χατζηνικολαϊδης, Καρατζόγλου  και Αποστολίδης, αντικαθιστώντας αντίστοιχα τους Τουλούπη, Θεοφανίδη και Ιωαννίδη.

Κανένας δεν υστέρησε από τους γηπεδούχους, και θεωρώ άδικο να ξεχωρίσω κάποιους σαν καλύτερους..

Τρίτο ημίχρονο

... Για ακόμη μια φορά δεν είχε πολύ κόσμο στο γήπεδο, αλλά οι φανατικοί φίλοι των Φιλίππων που ακολουθούν πιστά την ομάδα έδωσαν το παρών..

... Το δικό τους χρώμα έδωσαν οι Blue Devils, οι οποίοι (αν και λιγότεροι από άλλες φορές..) με χαρτάκια, πανό, καπνογόνα που έβγαζαν γαλάζιο(!) καπνό και συνεχή συνθήματα ενίσχυσαν σημαντικά τους γηπεδούχους..

... Στο γήπεδο βρέθηκε και ο κ. Θόδωρος Φωτίου, ο πρόεδρος της Ε.Π.Σ.Δράμας..

... Ο Πρόεδρος κ. Γιώργος Βογιατζής και ο Αντιπρόεδρος κ. Αντώνης Μπρέσκας της ομάδας του Δοξάτου έχουν πλέον την αγαπημένη τους θέση στην κερκίδα και για αρκετά ώρα σχημάτισαν "πηγαδάκι" με τον πρόεδρο της Ε.Π.Σ. Δραμας..

... Από την άλλη, ο κ. Στάθης Κυριατζάκης δεν εγκαταλείπει με τίποτα την αγαπημένη του θέση, κοντά στην είσοδο του γηπέδου από τα αποδυτήρια.. Μάλιστα, ήταν "γουρλής" για την ομάδα του, αφού λίγο μετά που κλώτσησε τη μπάλλα για να την επαναφέρει στο γήπεδο, οι Φίλιπποι πέτυχαν γκολ!

... Όπως και πέρυσι, αρκετοί ήταν οι φίλοι του Ατρόμητου που έκαναν το ταξίδι από το μακρινό Περιθώρι, μόνο που αυτή τη φορά έφυγαν απογοητευμένοι από το αποτέλεσμα..

... Μια ξαφνική βροχή, διάρκειας λίγων λεπτών, λίγο πριν ξεκινήσει ο αγώνας, "τρόμαξε" αρκετούς φιλάθλους που κατέβηκαν στα κάγκελα, ενώ βράχηκαν τα καθισματάκια και με πρόχειρα μέσα όσοι ήταν επάνω προσπαθούσαν να τα καθαρίσουν..

... Κάτω από την κερκίδα λειτούργησε κυλικείο. Ας ελπίσουμε να συνεχίσει να λειτουργεί σε όλη τη διάρκεια της αγωνιστικής περιόδου..

... Συγκίνηση στους φίλους των Φιλίππων προκάλεσε η ενέργεια του Τόλη Θεοφανίδη να αφιερώσει το γκολ στον ξάδελφό του..