Σάββατο 23 Νοεμβρίου 2013

«Πάτησε γκάζι» το Δοξάτο

«Πάτησε γκάζι» το Δοξάτο …………………..

Φιλιπποι Δοξατου

ΔΟΞΑΤΟ-ΚΑΛΛΙΦΥΤΟΣ 3-2: Σπουδαία νίκη πέτυχαν οι πρωτοπόροι Φίλιπποι Δοξάτου, σε ένα παιχνίδι που είχε δύο όψεις. Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι ήταν απόλυτα κυρίαρχοι, προηγήθηκαν με 3-0 και είχαν ευκαιρίες και για μεγαλύτερο σκορ. Στην επανάληψη, όμως, το σκηνικό άλλαξε, κάτι στο οποίο συνετέλεσαν το γρήγορο γκολ του Εθνικού Αστέρα, ο ευνοϊκός αέρας για τους φιλοξενούμενους, αλλά και η αποβολή, σε συνδυασμό με την πτώση της απόδοσης του Δοξάτου. Γεγονός είναι, επίσης, ότι θα έπρεπε να υπήρχε περισσότερος κόσμος στο γήπεδο, με δεδομένη τη σημασία της αναμέτρησης. Στο 4΄ σέντρα του Πολυχρονίδη, άστοχη έξοδος του Ιακωβίδη και με μονοκόμματο πλασέ ο Θεοφανίδης έκανε το 1-0, στο 16΄ κάθετη μπαλιά του Ζάχαρη στον Ιωαννίδη, το κοντινό πλασέ του οποίου απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ ο Ιακωβίδης. Στο 20΄ πολύ ωραία μπαλιά του Μπαρμπουτέλη στον Κωνσταντινίδη, που «έστρωσε» στον Τουρφαντίδη, εκείνος από το ύψος του πέναλτι σούταρε κι απέκρουσε με τα πόδια ο Ιακωβίδης, ενώ στο 30΄ ωραία εκτέλεση φάουλ του Μύγα κι η μπάλα «έγλειψε» το κάθετο δοκάρι. Στο 34΄ ο Ιωαννίδης μπήκε στην περιοχή, έδωσε στον Πολυχρονίδη, που με «τακουνάκι» πέτυχε το 2-0. Στο 43΄ ωραίο μπάσιμο του Κωνσταντινίδη από αριστερά, που έδωσε στον Θεοφανίδη κι εκείνος εξ επαφής προώθησε την μπάλα στα δίχτυα (3-0). Στο 47΄ ο Σαββίδης τροφοδότησε τον Ασλαμαζίδη, που έβγαλε σέντρα και ο Ταξίδης με κεφαλιά, μείωσε. Στο 63΄ αποβλήθηκε με 2η κ.κ. ο Ιωαννίδης,  στο 70΄ δυνατό σουτ του Μύγα ψηλά άουτ, ενώ στο 75΄ το σουτ του Θεοφανίδη πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 82΄ σημειώθηκε το καλύτερο γκολ του αγώνα, όταν ο Σάββας Σαββίδης απέφυγε ένα αντίπαλο και με «κεραυνό» εκτός περιοχής, άφησε άναυδο τον Παπαδόπουλο (3-2).
ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ-ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Από το Δοξάτο του πρώτου μέρους κανείς δεν υστέρησε σε απόδοση, κορυφαίοι οι Κωνσταντινίδης, Θεοφανίδης, Ιωαννίδης, Μπαρμπουτέλης, Τουρφαντίδης. Από την Καλλίφυτο του β΄ μέρους καλύτεροι οι Κάσπαρης, Ταξίδης, Σαββίδης και Θ. Κυσσίδης. Διαιτητής: Κύζας (Αθανασίου, Αβραμίδης).
ΔΟΞΑΤΟ: Παπαδόπουλος, Ζαπουνίδης, Τουλούπης, Μόσχος, Μπαρμπουτέλης, Ζάχαρης (90΄ Αποστολίδης), Ιωαννίδης, Τουρφαντίδης, Κωνσταντινίδης (78΄ Ντίνας), Θεοφανίδης (93΄ Βασιλακάκης), Πολυχρονίδης.
ΚΑΛΛΙΦΥΤΟΣ: Ιακωβίδης, Ιωσηφίδης, Νεοφυτίδης, Ζαμανόπουλος (46΄ Κάσπαρης), Μωυσιάδης, Φεστερίδης, Θ. Κυσσίδης (80΄ Ευσταθιάδης), Ασλαμαζίδης, Δεληγιαννίδης (40΄ Ταξίδης), Μύγας.
…………………………………………………………………………………………………….
ΤΙ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Μετά από τον αγώνα, οι δύο προπονητές τόνισαν τα εξής:
ΑΓΓΕΛΟΣ ΤΟΚΜΑΚΤΣΗΣ (Καλλίφυτος): Ήρθαμε με στόχο το θετικό αποτέλεσμα, καθώς μείναμε πίσω στη βαθμολογία. Είχαμε δύσκολο παιχνίδι στο Νευροκόπι την Τετάρτη για το κύπελλο, όπου παίξαμε 120 λεπτά. Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν καν στο γήπεδο, ήταν το χειρότερο παιχνίδι μας στα 2 χρόνια που είμαι κοντά στην ομάδα. Δίκαια το Δοξάτο έφθασε στη νίκη, το ματς κρίθηκε ουσιαστικά στο πρώτο μέρος. Στην επανάληψη προσπαθήσαμε να αντιδράσουμε, μειώσαμε, κυνηγήσαμε το θαύμα. Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου για την προσπάθεια του δεύτερου ημιχρόνου. Έχουμε μείνει πίσω, δεν πρέπει όμως να απογοητευτούμε. Το πρωτάθλημα έχει ακόμα πολύ δρόμο. Συγχαρητήρια στο Δοξάτο για τη νίκη του.
ΓΙΑΝΝΗΣ ΤΣΕΒΡΕΝΤΖΗΣ (Δοξάτο): Έγινε ένα παιχνίδι ανάμεσα σε δύο πολύ καλές ομάδες. Η νίκη μας είναι μεγάλη και αυτό έχει να κάνει με την αξία του αντιπάλου, αφού η Καλλίφυτος διαθέτει πολύ καλό σύνολο. Ευτυχώς για μας στο α΄ ημίχρονο πήγαμε πάρα πολύ καλά, με ευκαιρίες, 3 γκολ και καλή απόδοση. Στην επανάληψη δεχθήκαμε ένα «κρύο» γκολ, ο αντίπαλος είχε ευνοϊκό τον αέρα και στη συνέχεια μείναμε με δέκα παίκτες. Δεν κρίνω εάν η αποβολή ήταν σωστή. Η Καλλίφυτος μπήκε στο παιχνίδι, έπειτα δεχθήκαμε ένα γκολ σπάνιας ομορφιάς, συγχαρητήρια στον Σαββίδη για την προσπάθειά του και μετά το 3-2 το ματς έγινε «ροντέο». Κοιτάξαμε να διαφυλάξουμε το σκορ. Συνεχίζουμε να δείχνουμε δείγματα καλής ομάδας, συγχαρητήρια στους παίκτες μου, αλλά και στον αντίπαλο.
ΙΕΡΕΜΙΑΣ ΜΕΛΙΔΗΣ

ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΠΑΡΑ ΛΙΓΟ ΣΤΗ ΚΟΛΑΣΗ ! ΔΟΞΑΤΟ-ΚΑΛΛΙΦΥΤΟΣ 3-2 10η ΑΓ. Α' Ε.Π.Σ.ΔΡΑΜΑΣ 23 ΝΟΕ 2013

Ένα εύκολο απόγευμα παραλίγο να μεταβληθεί σε ένα θλιμμένο δειλινό για την ομάδα του Δοξάτου ! Οι Φίλιπποι προηγήθηκαν με 3-0 στο 1ο ημίχρονο εξουδετερώνοντας όλα τα "ατού" των φιλοξενούμενων, αλλά με την έναρξη του 2ου ημ. η Καλλίφυτος, πριν καν συμπληρωθεί το 47ο λεπτό, μείωσε σε 3-1, και με "σύμμαχο" τον δυνατό αέρα πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων ελπίζοντας στην ανατροπή. Τα πράγματα για τους γηπεδούχους δυσκόλεψαν ακόμη περισσότερο μετά και την αποβολή του Ιωαννίδη με 2η κίτρινη κάρτα, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και 2ο τέρμα στο 83' και η αγωνία ήταν στο κατακόρυφο μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή κ. Κύζα, χωρίς πάντως να απειληθεί σοβαρά η εστία του Παπαδόπουλου μετά το 2ο γκολ της Καλλιφύτου..

Παρακάτω τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική από την ιστοσελίδα http://dramagoal.gr/portal/?p=31232

0
68′,83΄ Παπαμιχαήλ τελ
 3
 16′Δογανίδης 27′ Λίπο, 73′Υψιλός τελ
ΑE  Καλαμπακιου
Ορφεας Χωριστης
 1
 1
 3′ Σίντου 83′ Κοπαρανης τελ
Δοξα Βωλακα
Ακρ. Κ.Νευροκοπιου
 1
2
 52′ Δ. Μίρκου 18′Κιοσέογλου, 36′Οικονομίδης τελ
Αρης Φωτολιβουςκοκ
Αρης Φτελιας
 1
1
 77′ Αμπεσλίδης7′ Πετράς τελ
Εθν.Α. Καλλιφυτου
3
 2
3′,42′Θεοφανίδης
30′Πολυχρονίδης,
 47′ Ταξίδης, 83′ Σ.Σαββίδης τελ