.

Τρίτη 15 Μαρτίου 2016

ΦΙΛΙΠΠΟΙ ΔΟΞΑΤΟΥ - Γ.Σ. ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ 1-1 - 25η ΑΓ. Α' Ε.Π.Σ.ΔΡΑΜΑΣ 12 ΜΑΡ 2016 - ΤΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ κ. ΣΤ. ΧΑΡΤΑΛΗ

ΔΟΞΑΤΟ - ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ 1-1

ΤηςΑποκριάς!
LABROU_DIMITRISMOISIDIS_GRIGORISΜία πρόταση: κύριοι της διοργανώτριας Αρχής στο καλεντάρι σας από τη νέα σεζόν κι εφεξής καλό είναι το τελευταίο τριήμερο του καρνάβαλου να δίνετε ρεπό σε ομάδες και διαιτητές.
Μία διαπίστωση: η Προσοτσάνη «φταίει» χρόνια τώρα για τους υποβιβασμούς όλων των ομάδων που αντιμετώπισε τις τελευταίες αγωνιστικές.
Και μία φράση κλισέ: ξεχάστε το «πρέπει να βγει αίμα για να πάρει φάουλ», πάει κι αυτό μας τελείωσε 12 Μαρτίου σωτήριον έτος 2016!
Πάμε τώρα στα «του παιχνιδιού», εκεί όπου οι δύο προηγούμενοι πρωταθλητές της τοπικής ένωσης κοντραρίστηκαν με εκ διαμέτρου διαφορετικές…ανάγκες. Οι γηπεδούχοι των Φιλίππων μιας και είχαν μπει από την προηγούμενη αγωνιστική στη διακεκαυμένη ζώνη, ήθελαν μόνο τη νίκη για να συνεχίζουν να ελπίζουν, αλλά βάσει συνολικής εικόνας πρέπει να έμειναν ευχαριστημένοι και με το βαθμό της ισοπαλίας, απέναντι σε μια αδιάφορη εδώ και καιρό Προσοτσάνη η οποία παίζει για την ιστορία της και αν κι ελλιπέστατη πήρε το μικρότερο δυνατό βαθμολογικό όφελος αγωνιζόμενη με 10 παίκτες για πάνω από μισή ώρα στο ματς.
Το Δοξάτο είδε τη διαφορά από τη σωτηρία να αυξάνεται αντί να μειώνεται, η δε Προσοτσάνη διεύρυνε το αήττητο σερί της στα 8 ματς με 6 μοιρασιές σ’ αυτό το διάστημα και πάει να σπάσει ένα ιδιότυπο δικό της ρεκόρ από τη σεζόν της Γ’ Εθνικής, όπου στο φινάλε μέτρησε 12 ισοπαλίες. Πέντε στροφές πριν την πτώση της καρό σημαίας η ομάδα του Γιώργου Λάλα έχει ήδη 10.
Στα πολύ σημαντικά του ματς η «παρθενική» εμφάνιση με τον αετό στο στήθος του Γρηγόρη Μωυσίδη, ο οποίος σε ηλικία 14 ½ χρονών ακριβώς, πήρε προαγωγή από τα Τμήματα Υποδομής (σ.σ. προ 10ημέρου έδωσε το τελευταίο του ματς υπό την επίβλεψη του προπονητή του Σάκη Μάρτζιου) για την αντρική ομάδα.
Λεπτό προς λεπτό:
3’: από το βολέ του τερματοφύλακα των Φιλίππων ο Φερφέρης πήδηξε σε 1ο χρόνο κι άθελά του έστειλε την μπάλα προς τα πίσω εκεί όπου ο Νότας υπό την πίεση του Παπαμιχαήλ μπήκε στην περιοχή και σούταρε συρτά δυνατά, αναγκάζοντας τον Καρίπη να διώξει δύσκολα σε κόρνερ.
10’: ο Παπαδόπουλος σηκώνει το κεφάλι και βλέπει την κίνηση του Τσακμακίδη που σουτάρει εκτός περιοχής άουτ.
11’: ατομική ενέργεια του Καρατζόγλου που μπαίνοντας στην περιοχή κλείστηκε από τρεις αντιπάλους και το σουτ που επιχείρησε δεν είχε καμιά τύχη.
17’: «σκάψιμο» του Αυγητίδη για το στήθος του Νότα που με τη μία στρώνει για τον αφύλακτο εκτός περιοχής Αποστολίδη, βολ πλανέ του τελευταίου πάνω από τα δοκάρια.
25’: ο Κωνσταντινίδης ξεπέρασε από αριστερά στο σπριντ την αντίσταση του Αθανασιάδη Χ., γύρισε την κατάλληλη στιγμή στο 1ο δοκάρι εκεί όπου ο Νότας προ του Καλαϊτζή πλάσαρε δίπλα στα δοκάρια.
28’ 0-1: κόντρα στη ροή του 1ου 25αλέπτου η Προσοτσάνη σε κόντρα επίθεση άνοιξε το σκορ, όταν ο Φερφέρης πέρασε την εξαιρετική μπαλιά στην πλάτη του Καραγιαννίδη Γ., κι ο Λάμπρου με δυνατό διαγώνιο σουτ νίκησε τον τερματοφύλακα του Δοξάτου!
29’ 1-1: άμεση η απάντηση των γηπεδούχων καθώς σχεδόν με τη σέντρα ο Κωνσταντινίδης αυτή τη φορά κινήθηκε στον κεντρικό άξονα, προτού κλειστεί από το κεντρικό αμυντικό δίδυμο της Προσοτσάνης βρήκε τον τρόπο να περάσει την μπάλα στα αριστερά του εκεί όπου ο Χριστοφυλλάκης με ψύχραιμο αριστερό πλασέ ισοφάρισε για το τελικό όπως έμελλε σκορ!
33’: ο νεοεισελθόντας Καρακάσης περνάει την ασσίστ στον Παπαδόπουλο που προ του Καραγιαννίδη πλασάρει μόλις άουτ.
37’: ο Παπαδόπουλος μέσα από την περιοχή βρίσκει στο β’ δοκάρι το Λάμπρου που επιχειρεί τη σέντρα σουτ, στην πορεία της μπάλας πετάγεται ο Τσακμακίδης κι ενώ όλοι ήταν έτοιμοι για το γκολ, ο 1οςσκόρερ της Προσοτσάνης βάζει περισσότερη δύναμη στην προβολή από τα 3 μέτρα και φεύγει ψηλά άουτ.
38’: «ένα-δύο» Ρούσσου και Φερφέρη, μακρινό σουτ του κάπτεν των φιλοξενούμενων δίπλα στα δοκάρια του Καραγιαννίδη που έπεσε στην πορεία της για καλό και για κακό.
59’: ο Λάμπρου δέχεται από πίσω το μαρκάρισμα του Παντζαρίδη, με τον αμυντικό του Δοξάτου να διεκδικεί στον αέρα την μπάλα χτυπώντας άθελά του τον αντίπαλό του με το γόνατο στα πλευρά, ο 1οςπέφτει κάτω στο χόρτο με το ρέφερι να δείχνει προς γενική έκπληξη «παίζεται», παρότι ο μεσοεπιθετικός της Προσοτσάνης κυριολεκτικά έφτυνε αίμα από το χτύπημα. Στη συνέχεια εξύβρισε το διαιτητή κι όταν σηκώθηκε υποβασταζόμενος για να μεταφερθεί στο ΓΝΝ Δράμας για περαιτέρω εξετάσεις (σ.σ. ευτυχώς όλα ήταν ΟΚ) αντίκρισε την κόκκινη κάρτα!!!
73’: αν και με 10 παίκτες η ομάδα του Γιώργου Λάλα έφτασε 1η στο 2ο γκολ, με τον κορυφαίο της Φερφέρη να βγάζει την κάθετη για το…μοιραίο Τσακμακίδη που πλάσαρε πρώτα στο οριζόντιο και μετά στο κάθετο δοκάρι κι εν συνεχεία οι αμυντικοί έδιωξαν μακριά.
78’: ο Νότας πατάει την μπάλα για τον επερχόμενο Κωνσταντινίδη που σουτάρει μέσα από την περιοχή και τον Καρίπη να διώχνει εύκολα.
93’: σε αντεπίθεση των γηπεδούχων ο Κωνσταντινίδης κινήθηκε κάθετα, είδε το Θεοφανίδη στα αριστερά του και του έδωσε έτοιμο γκολ, ωστόσο ο έμπειρος μεσοεπιθετικός πλάσαρε μόνος απέναντι στον Καρίπη ψηλά άουτ.
99’: κυριολεκτικά στο τελευταίο δευτερόλεπτο του ματς ο Παπαδόπουλος ξεπέρασε σχεδόν κάτω από το κέντρο τον Παντζαρίδη, μπήκε στην περιοχή από αριστερά όπου πλάσαρε με το δεξί πόδι κι ο Καραγιαννίδης περισσότερο με το σώμα σταμάτησε την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα.
Διαιτητής: Παρχαρίδης Περικλής.
Α’ Βοηθός: Αθανασίου Στέργιος.
Β’ Βοηθός: Κατσάνης Ηλίας, της ΕΠΣ Δράμας.
ΔΟΞΑΤΟ (Δημήτρης Βασιλειάδης): 1. Καραγιαννίδης Κ., 2. Χαρετίδης (λ.τρ. 17’ – 12. Χριστοφυλλάκης), 3. Καραγιαννίδης Γ., 4. Παντζαρίδης, 5. Μόσχος, 6. Αυγητίδης, 7. Καρατζόγλου, 8. Ζάχαρης, 9. Νότας, 10. Αποστολίδης (60’ – 16. Θεοφανίδης) & 11. Κωνσταντινίδης.
ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Καρίπης, 2. Παπαμιχαήλ, 3. Καλαϊτζής, 4. Αθανασιάδης Χ., 5. Αστερίου, 6. Φερφέρης, 7. Παπαδόπουλος, 8. Γεωργιάδης (λ.τρ. 31’ – 12. Καρακάσης), 9. Τσακμακίδης (89’ – 13. Μωυσίδης), 10. Ρούσσος & 11. Λάμπρου.
  • Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 25ης αγωνιστικής έχουν ως εξής:
  1. Άγιος Αθανάσιος – Καλλίφυτος 2 – 2 (28’ Φερσιζίδης, 38’ πέν. Σκάρογλου / 88’ Μύγας, 90’ Κυσσίδης Αθ.)
  2. Δοξάτο – Προσοτσάνη 1 – 1 (29’ Χριστοφυλλάκης / 28’ Λάμπρου)
  3. Προάστειο – Καλαμπάκι 1 – 2 (71’ πέν. Κασαπίδης / 11’ Παπαηλιάς, 76’ Κλόγκιρι)
  4. Κύργια – Πανδραμαϊκός 2 – 1 (34’ πέν. Μπεζυργιάννης, 59’ Βέργος / 31’ Παπακωνσταντίνου)
  5. Καλός Αγρός – Φωτολίβος 2 – 3 (24’ Χριστοφορίδης, 75’ Κουσίδης / 47’ Κωνσταντινίδης, 55’ Δροσίδης, 70’ Παυλίδης Δ.)
  6. Πετρούσα – Ξηροπόταμος 4 – 0 (35’ & 53’ Γεωργιάδης, 55’ Μιχαλάκης, 70’ Καραγιαννίδης)
  7. Κάτω Νευροκόπι – Περιθώρι 0 – 1 (15’ Ιωαννίδης)
  8. Σιταγροί – Χωριστή 1 – 0 (32’ Μουρατίδης)