.

Κυριακή 18 Ιανουαρίου 2015

ΠΕΡΙΦΟΡΑ ΕΙΚ, ΤΟΥ ΠΟΛΙΟΥΧΟΥ ΤΟΥ ΔΟΞΑΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ - 17 ΙΑΝ 2015 - ΒΙΝΤΕΟ

Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΓ. ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ-ΦΙΛΙΠΠΟΙ ΔΟΞΑΤΟΥ 0-1 16η ΑΓ.Α' Ε.Π.Σ.ΔΡΑΜΑΣ 17 ΙΑΝ 2015

Σε έναν αγώνα μεταξύ δύο ισοδύναμων ομάδων, οι Φίλιπποι Δοξάτου στάθηκαν πιο τυχεροί και έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη σε ένα από τα πλέον παραδοσιακά ντέρμπυ του νομού Δράμας, με τη δική του αίγλη, χωρίς όμως τις "αμαρτίες" του παρελθόντος, αφού ο αγώνας διεξήχθη με το κλίμα και στον αγωνιστικό χώρο αλλά και στην κερκίδα (αρκετοί οι θεατές αλλά όχι όσοι θα έπρεπε για αγώνα μεταξύ των δύο συγκεκριμένων ομάδων ) να είναι άριστο.

Αρκετά καλός ο αγώνας, με φάσεις μπροστά και στις δύο εστίες, με τους γηπεδούχους να στέκονται άτυχοι στη φάση του 69', όπου και τραυματίστηκε ο τερματοφύλακας, όταν στην προσπάθεια του να αποκρούσει ένα σουτ συγκρούστηκε με το δεξί δοκάρι της εστίας του και αντικαταστάθηκε.

Στο 83' και ενώ το Δοξάτο είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ο Άγιος θα μπορούσε να σημειώσει γκολ και ουσιαστικά να "τελειώσει" το παιχνίδι, όταν σε "γύρισμα" προς τον τελευταίο αμυντικό των Φιλίππων Τουλούπη (είχε προηγηθεί κόρνερ για το Δοξάτο και τα στόπερ των γηπεδούχων είχαν προωθηθεί ), αυτός δεν κατάφερε να διώξει σωστά τη μπάλα ("τσαφ" στη γλώσσα του ποδοσφαίρου), πήρε τη μπάλα ο επιθετικός του Μ. Αλεξάνδρου και πήγαινε προς την εστία του Καραγιαννίδη, αλλά σαν "από μηχανής Θεός" ο κορυφαίος του αγώνα Αυγητίδης πρόλαβε και πήρε "τη μπουκιά απ το στόμα" από τον αντίπαλό του (βίντεο).

Και σαν να μην έφτανε αυτό για τους γηπεδούχους, στο αμέσως επόμενο λεπτό αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Δημητριάδης, η πίεση από τους φιλοξενούμενους αυξήθηκε με αποτέλεσμα ο Μπάμπης Μύγας να σημειώσει το μοναδικό τέρμα της συνάντησης (βίντεο) με άψογο πλασέ μέσα από την περιοχή, εκμεταλλευόμενος πάσα - "τρύπα" του Ζάχαρη.

Για το Δοξάτο αγωνίστηκαν οι: Καραγιαννίδης Κ. - δεξί μπακ ο Καραγιαννίδης Γ., αριστερό μπακ ο Τουλούπης, στόπερ οι Τουρφαντίδης - Παπαδόπουλος, "εξάρια" οι Ζάχαρης - Αυγητίδης, "δεκάρι" ο Αποστολίδης (77' Θεοφανίδης). δεξιός μεσοεπιθετικός ο Παντζαρίδης, από αριστερά ο Κωνσταντινίδης και στην κορυφή της επίθεσης ο Μύγας (92' Μόσχος).

Παρακάτω τα αποτελέσματα της 16ης αγ, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική από την ιστοσελίδα http://dramagoal.gr/portal/?p=39133
16η αγωνιστική A” Κατηγορία  ΤΕΛΙΚΑ

ΟΡΦΕΑΣ ΧΩΡΙΣΤΗΣ
0
 2
Γ.Σ. ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ
45′(πεν) Φερφερής, 82′ Κερασίδης
Μ.ΑΛΕΞ/ΔΡΟΣ ΞΗΡΟΠΟΤΑΜΟΥ
 2
Α.Ο. ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ
41′ Παπαθεοδώρου, 75′ Σαϊνίδης
Μ.ΑΛΕΞ/ΔΡΟΣ ΑΓ.ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ
85′ κοκ. Δημητριάδης
 1
ΦΙΛΙΠΠΟΙ ΔΟΞΑΤΟΥ
86′ Μίγας
ΠΑΟΠ Ν.ΑΜΙΣΟΥ
 3
ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ
22′ Παπακω/νου, 70′ Κων/δης, 75′ Παυλίδης Δ.
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙΟΥ
43′/82′ Σαλονικίδης, 46′(πεν) Κιάκος
 0
ΑΡΗΣ ΦΤΕΛΙΑΣ
ΑΚΡΙΤΑΣ Κ.ΝΕΥΡΟΚΟΠΙΟΥ
20′/37′ Χριστιανίδης, 44′ Βασιλειάδης Αντ., 90′ Μουσμουλίδης
Α.Ε.ΚΥΡΓΙΩΝ
25′ Καρατζόγλου, 51′ κοκ. Αρβανιτίδης
ΕΘΝ.ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΛΛΙΦΥΤΟΥ
 0
ΕΛΠΙΔΑ Κ.ΑΓΡΟΥ
28′ κοκ. Κονδυλίδης
Α.Ε. ΚΑΛΑΜΠΑΚΙΟΥ
17′(πεν)/77′ Τζιβανάκης, 48′ Κοταϊδης
3
 0
ΑΡΗΣ ΦΩΤΟΛΙΒΟΥΣ
16′ κοκ. Δημητριάδης