.

Πέμπτη 26 Νοεμβρίου 2015

"ΠΑΙΡΝΟΥΝ" ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΟΙ ΦΙΛΙΠΠΟΙ ΔΟΞΑΤΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΑΓ. ΑΘΑΝΑΣΙΟ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ

Το Σάββατο 28/11/2015 οι Φίλιπποι Δοξάτου αγωνίζονται στον γειτονικό Άγιο Αθανάσιο, 17 μέρες μετά τον αγώνα στο ίδιο γήπεδο για το Κύπελλο Δράμας (στη φάση των "16") μεταξύ των δύο ομάδων που είχε βρει τελικό νικητή τον Μ. Αλέξανδρο στη διαδικασία των πέναλτυ (5-4) αφού οι δύο ομάδες δεν είχαν καταφέρει να φτάσουν στην επίτευξη κάποιου τέρματος στην κανονική διάρκεια και στην παράταση.

Στη φετινή περίοδο η ομάδα του Αγίου παρουσιάζεται γενικά σε καλύτερη κατάσταση από τους Φιλίππους (μετά από τις πρώτες δέκα αγωνιστικές βρίσκεται στην 7η θέση της βαθμολογίας με 16 βαθμούς ενώ η ομάδα του Δοξάτου έχει 10 βαθμούς και "συγκατοικεί" στην 11η θέση με το Περιθώρι) και τις τελευταίες αγωνιστικές είχε ένα εντυπωσιακό "σερί" θετικών αποτελεσμάτων ( σε πέντε αγώνες 4 νίκες και μια ισοπαλία, συν την πρόκριση στο Κύπελλο επί των Φιλίππων) που διακόπηκε χθες με τη "βαριά" ήττα, και μάλιστα εντός έδρας, από τον Κ. Αγρό με 1-4 για την φάση των "8" του Κυπέλλου Δράμας.

Τα τελευταία χρόνια η ομάδα του Δοξάτου καταφέρνει τις περισσότερες φορές να "αποδράσει" από τον Άγιο Αθανάσιο με θετικό αποτέλεσμα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα μεταξύ των δύο ομάδων μέσα στον Άγιο Αθανάσιο από την περίοδο 2007-08 και έπειτα:

2015-16: ΑΓΙΟΣ-ΔΟΞΑΤΟ 5-4 (Κ.Δ. 0-0, ΠΑΡ. 0-0, ΠΕΝ. 5-4) ΚΥΠΕΛΛΟ.

2014-15: ΑΓΙΟΣ-ΔΟΞΑΤΟ 0-1

2013-14: ΑΓΙΟΣ-ΔΟΞΑΤΟ 1-0

2012-13: ΑΓΙΟΣ-ΔΟΞΑΤΟ 0-1

2011-12: ΑΓΙΟΣ-ΔΟΞΑΤΟ 0-0

2010-11: ΑΓΙΟΣ-ΔΟΞΑΤΟ 0-3 (Β' ΦΑΣΗ 1ης ΕΞΑΔΑΣ)
2010-11: ΑΓΙΟΣ-ΔΟΞΑΤΟ 0-0

2009-10: ΑΓΙΟΣ-ΔΟΞΑΤΟ 2-0