.

Τετάρτη 20 Σεπτεμβρίου 2017

Φ.Γ.Σ. "ΟΙ ΦΙΛΙΠΠΟΙ" ΔΟΞΑΤΟΥ - ΟΡΦΕΑΣ ΧΩΡΙΣΤΗΣ: 3-3 - 2η ΑΓ. Α' Ε.Π.Σ.ΔΡΑΜΑΣ - 16 ΣΕΠ 2017

Δεν κατάφεραν οι Φίλιπποι να φτάσουν στην πρώτη τους νίκη, για το πρωτάθλημα της Α' κατηγορίας της Ε.Π.Σ.Δράμας, απέναντι στην σκληροτράχηλη ομάδα του Ορφέα Χωριστής, το περασμένο Σάββατο, μέσα στην έδρα τους.

Σ' έναν συναρπαστικό αγώνα που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των αρκετών θεατών (περίπου 150..) μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν στα πρώτα λεπτά κάποιες ευκαιρίες (στο 5' και στο 8'). Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, δημιούργησαν κλασσικές ευκαιρίες (τετ-α-τετ με Ηλία Κωνσταντινίδη στο 16' και με τον Μουρατίδη στο 20' ), ενώ είχε προηγηθεί ωραία εκτέλεση φάουλ από τον Χριστοφορίδη στο 14' που ανάγκασε τον έμπειρο τερματοφύλακα της Χωριστής Λουκά Αποστολίδη σε εντυπωσιακή απόκρουση. Στο 23' άνοιξε το σκορ με τον Ηλία Κωνσταντινίδη, ο οποίος, αφού βγήκε στην "πλάτη" της άμυνας, ξεπέρασε και τον τερματοφύλακα και από πλάγια δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 31' ένα σουτ για την Χωριστή πέρασε δίπλα από δεξί δοκάρι της εστίας, στο 36' τελευταία στιγμή πρόλαβε και έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ αμυντικός του Δοξάτου, ενώ ο επιθετικός του Ορφέα βρισκόταν μέσα στην περιοχή έτοιμος να "εκτελέσει". Από αυτό το κόρνερ, ένα λεπτό αργότερα, προήλθε το γκολ της ισοφάρισης, μετά από αδράνεια της άμυνας των γηπεδούχων μέσα στην περιοχή, προκαλώντας τους πανηγυρισμούς των αρκετών φίλων του Ορφέα που βρέθηκαν στο γήπεδο του Δοξάτου. "Ψυχρολουσία" για τους ποδοσφαιριστές του κ. Περσιανλή, που μέχρι εκείνο το σημείο έδειχναν να "πατάνε" καλύτερα από τους αντιπάλους τους στο γήπεδο. Και σαν να μην έφτανε αυτό, τρία λεπτά αργότερα ο Ορφέας έφτασε και σε 2ο γκολ, αυτή τη φορά με κεφαλιά του Νίκου Πετρά μετά από εκτέλεση φάουλ. Δύο λεπτά αργότερα, στο 42', έντονες διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους για την απόφαση του διαιτητή να τιμωρήσει μόνο με κίτρινη κάρτα τον Μόσχο, ενώ είχε χτυπήσει αντίπαλο εκτός φάσης, μπροστά στον βοηθό, ο οποίος και υπέδειξε την παράβαση.

Το Β' ημίχρονο ξεκίνησε πολύ καλά για τους Φιλίππους, αφού μόλις στο 59' ο Ηλίας Κωνσταντινίδης, σε μια από τις γνωστές επελάσεις του, από τα αριστερά, ανατράπηκε από τον προσωπικό του αντίπαλο στα όρια της μεγάλης περιοχής και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτυ, δείχνοντας την 2η κίτρινη κάρτα στον αμυντικό, ο οποίος μάλιστα τραυματίστηκε σοβαρά στον αστράγαλο σε εκείνη τη φάση. Σχεδόν τρία λεπτά μετά εκτελέστηκε εύστοχα το πέναλτυ από τον παίκτη που το κέρδισε, λόγω του τραυματισμού αλλά και των έντονων διαμαρτυριών των φιλοξενούμενων που θεωρούσαν πως η παράβαση έγινε εκτός περιοχής (σύμφωνα με το βίντεο του Σταρ Β. Ελλάδος πρέπει να είχαν δίκιο..). Στο 60' απευθείας εκτέλεση φάουλ για την Χωριστή, με τον Τιγγιρίδη να μπλοκάρει τη μπάλα, και ένα λεπτό περίπου μετά, στο 61', ο Χριστοφορίδης πέτυχε το 3-2 για την ομάδα του, ένα δύσκολο γκολ από τα πλάγια, αφού υποδέχθηκε τη μπάλα από τον Μουρατίδη, αποτέλεσμα όμορφης αντεπίθεσης. Οι φιλοξενούμενοι, παρ' ότι, με παίκτη λιγότερο, "πήραν μέτρα" στο γήπεδο, και δύο λεπτά αργότερα διαμαρτυρήθηκαν όταν ένας επιθετικός τους τρίπλαρε τον Ηλία Παντζαρίδη, ο τελευταίος προσπάθησε να τον σταματήσει με φάουλ, και ο διαιτητής το καταλόγισε, δείχνοντας κίτρινη στον Παντζαρίδη και δεν άφησε το πλεονέκτημα, ενώ ο επιθετικός του Ορφέα βρισκόταν σε πλεονεκτική θέση. Σε αυτή τη φάση ο τερματοφύλακας του Ορφέα διαμαρτυρήθηκε έντονα και δέχθηκε κίτρινη. Σύμφωνα με το βίντεο, φαίνεται να έχουν δίκιο οι φιλοξενούμενοι.. Στο 70' άλλη μια φάση καθοριστική για την εξέλιξη του αγώνα: Γρήγορη αντεπίθεση για τους γηπεδούχους, ο βοηθός υποδεικνύει οφσάιντ, και ξεσηκώνει "θύελλα" διαμαρτυριών από τους ποδοσφαιριστές αλλά και από τους φανατικούς φίλους των Φιλίππων στην κερκίδα (που βρισκόταν πάνω από το "μάρμαρο", στην ίδια περίπου ευθεία με τον βοηθό). Το βίντεο δικαιώνει απόλυτα τους γηπεδούχους, φαίνεται πως αν δεν καταλογιζόταν το οφσαιντ θα υπήρχαν πολύ μεγάλες πιθανότητες για την επίτευξη και 4ου γκολ για τους γηπεδούχους, αλλά η απόφαση δεν αλλάζει.. Και ένα-δυο λεπτά αργότερα, ο Ανδρέας Μόσχος ανατρέπει τον αντίπαλο επιθετικό μέσα στην μεγάλη περιοχή, καταλογίζεται πέναλτυ, ο Ανδρέας δέχεται την δεύτερη κίτρινη κάρτα, το πέναλτυ εκτελείται εύστοχα, και αποκαθίσταται εντελώς η ισορροπία στον αγώνα (3-3 το σκορ, με δέκα και οι δύο ομάδες). Στο 76' μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους να προηγηθούν, αλλά ο επιθετικός που βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ επιχείρησε κάτι ανάμεσα σε σουτ και πάσα με την μπάλα να καταλήγει άουτ δίπλα από το δεξί δοκάρι. Στο 90' νέο ενδιαφέρον στον αγώνα για τα τελευταία λεπτά, αφού ο Ορφέας έμεινε με εννέα παίκτες (2η κίτρινη), οι φιλοξενούμενοι ήταν όμως αυτοί που θα μπορούσαν να φτάσουν στο γκολ, όταν στο 90+2' κέρδισαν φάουλ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή. Δυνατό σουτ, με τη μπάλα να φεύγει άουτ, αρκετά κοντά από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Τιγγιρίδη.

Για τους Φιλίππους αγωνίστηκαν οι: Τιγγιρίδης - Παντζαρίδης - Μόσχος - Καρατζόγλου - Χαριζάνης ( 84' Δεληολάνης) - Ζάχαρης - Περσιανλής - Μουρατίδης - Θεοφανίδης ( 70' Χριστοφυλλάκης) - Ηλίας Κωνσταντινίδης - Χριστοφορίδης.