.

Πέμπτη 8 Μαρτίου 2012

We are all… ΑΠΟΕΛ

Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του αγώνα ανάμεσα στον ΑΠΟΕΛ και τη Λιόν.

by Χρήστος Ρομπόλης3/7/2012 6:53:39 PM 8:53 PM yesterday

Οι πρωταθλητές Κύπρου καλούνται να ανατρέψουν στο κατάμεστο «ΓΣΠ» το 1-0 του «Ζερλάν» και να δώσουν συνέχεια στην παραμυθένια πορεία τους στο Champions League φτάνοντας στα προημιτελικά.

by Χρήστος Ρομπόλης3/7/2012 6:54:22 PM 8:54 PM yesterday

Η ενδεκάδα του ΑΠΟΕΛ: Χιώτης, Πάουλο Ζόρζε, Πουρσαϊτίδης, Ολιβέιρα, Χέλντερ Σόουζα, Μποαβεντούρα, Χαραλαμπίδης, Μαντούκα, Νούνο Μοράις, Αΐλτον, Σολάρι. Στον πάγκο οι: Πάρντο, Κακά, Σατσιάς, Αλεξάνδρου, Σολωμού, Μαρσίνιο, Τρικόφσκι.

by Χρήστος Ρομπόλης3/7/2012 6:56:39 PM 8:56 PM yesterday

Η ενδεκάδα της Λιόν: Γιορίς, Κρις, Κονέ, Ρεβεγιέρ, Σισοκό, Κάλστρομ, Έντερσον, Μπάστος, Γκοναλόν, Λισάντρο, Μπριάν. Στον πάγκο οι: Βερκούτρ, Λόβρεν, Νταμπό, Φοφανά, Γκρενιέ, Λακαζέτ, Γκομίς.

by Χρήστος Ρομπόλης3/7/2012 6:58:20 PM 8:58 PM yesterday

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς δεν υπολογίζει μόνο στον τιμωρημένο Χέλιο Πίντο, ενώ η Λιόν στους τραυματίες Γιοάν Γκορκίφ, Ματιέ Βαλβέρντ και Τζον Μενσά.

by Παναγιώτης Κεφαλας3/7/2012 7:13:16 PM 9:13 PM yesterday

Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Ισπανός Αλμπέρτο Ουντιάνο Μαγένκο.

by Παναγιώτης Κεφαλας3/7/2012 7:13:58 PM 9:13 PM yesterday

Στο όριο των καρτών από πλευράς ΑΠΟΕΛ είναι οι Πάουλο Ζόρζε, Μαρσέλο Ολιβέιρα, Ιβάν Τρικόφσκι, Μαρσίνιο και Νεκτάριος Αλεξάνδρου, ενώ από πλευράς Λιόν οι Κρις, Κιμ Κάλστρομ και Μπαφετιμπί Γκομίς.

by Παναγιώτης Κεφαλας3/7/2012 7:25:30 PM 9:25 PM yesterday

Οι δύο ομάδες δεν έχουν αναμετρηθεί ποτέ στην Ευρώπη.

by Παναγιώτης Κεφαλας3/7/2012 7:31:36 PM 9:31 PM yesterday

Οι δύο ομάδες έκαναν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο.

by Παναγιώτης Κεφαλας3/7/2012 7:44:45 PM 9:44 PM yesterday

1' Έναρξη του ματς

by Παναγιώτης Κεφαλας3/7/2012 7:49:47 PM 9:49 PM yesterday

5' Πιο δυνατά έχει μπει στο ματς ο ΑΠΟΕΛ, αλλά δεν έχει απειλήσει τον Γιορίς.

by Παναγιώτης Κεφαλας3/7/2012 7:50:58 PM 9:50 PM yesterday

ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ!

by Παναγιώτης Κεφαλας3/7/2012 7:53:30 PM 9:53 PM yesterday

Στο 9ο λεπτό ο Χαραλαμπίδης έδωσε έτοιμο γκολ στον Μαντούκα, ο οποίος έκανε το 1-0!

by Παναγιώτης Κεφαλας3/7/2012 7:54:12 PM 9:54 PM yesterday

12' Η Λιόν προσπαθεί να συνέλθει από το γκολ που δέχθηκε, αλλά ο ΑΠΟΕΛ πιέζει αρκετά.

by Παναγιώτης Κεφαλας3/7/2012 7:58:26 PM 9:58 PM yesterday

18' Προσωρινή διακοπή, καθώς ο Γκοναλόν είναι στο χορτάρι λόγω ενός σκληρού μαρκαρίσματος από τον Χέλντερ Σόουζα.

by Παναγιώτης Κεφαλας3/7/2012 8:03:51 PM 10:03 PM yesterday

Φάουλ έχει κερδίσει η Λιόν.

by Παναγιώτης Κεφαλας3/7/2012 8:04:27 PM 10:04 PM yesterday

20' Από πολύ μακριά, ο Μπάστος έκανε το δυνατό συρτό σουτ, αλλά δεν ανησύχησε ο Χιώτης.

by Παναγιώτης Κεφαλας3/7/2012 8:04:58 PM 10:04 PM yesterday

24' Η Λιόν έχει την κατοχή, αλλά δεν μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά τον Χιώτη.

by Παναγιώτης Κεφαλας3/7/2012 8:09:02 PM 10:09 PM yesterday

25' Ευκαιρία για τη Λιόν. Ο Έντερσον εκτέλεσε το φάουλ, από τα αριστερά, αλλά ο Χιώτης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

by Παναγιώτης Κεφαλας3/7/2012 8:10:11 PM 10:10 PM yesterday

27' Καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Χαραλαμπίδης έκανε το σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, από τα δεξιά, αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Γιορίς.

by Παναγιώτης Κεφαλας3/7/2012 8:12:35 PM 10:12 PM yesterday

30' Ευκαιρία για τη Λιόν. Ο Λισάντρο έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, αλλά η κεφαλιά που έπιασε ο Μπάστος έφυγε άουτ.

by Παναγιώτης Κεφαλας3/7/2012 8:15:33 PM 10:15 PM yesterday

35' Έχει πέσει κάπως ο ρυθμός του αγώνα.

by Παναγιώτης Κεφαλας3/7/2012 8:20:11 PM 10:20 PM yesterday

42%-58% υπέρ της Λιόν είναι η κατοχή της μπάλας.

by Παναγιώτης Κεφαλας3/7/2012 8:20:35 PM 10:20 PM yesterday

39' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λιόν! Ο Μπάστος έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Έντερσον έπιασε την σκαστή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, με την μπάλα να φεύγει μόλις άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Χιώτη.

by Παναγιώτης Κεφαλας3/7/2012 8:24:23 PM 10:24 PM yesterday

42' Καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Σολάρι μπήκε στη μεγάλη περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά ο Γιορίς έδιωξε με τα πόδια.

by Παναγιώτης Κεφαλας3/7/2012 8:26:58 PM 10:26 PM yesterday

45+1' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου

by Παναγιώτης Κεφαλας3/7/2012 8:31:07 PM 10:31 PM yesterday

46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου

by Παναγιώτης Κεφαλας3/7/2012 8:46:26 PM 10:46 PM yesterday

49' Ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε και πάλι πιέζοντας αρκετά.

by Παναγιώτης Κεφαλας3/7/2012 8:50:21 PM 10:50 PM yesterday

51' Διακοπή στο ματς, καθώς υπήρχε μία δυνατή κόντρα ανάμεσα στον Ολιβέιρα και τον Κρις.

by Παναγιώτης Κεφαλας3/7/2012 8:52:20 PM 10:52 PM yesterday

52' Κίτρινη κάρτα στον Σολάρι

by Παναγιώτης Κεφαλας3/7/2012 8:52:51 PM 10:52 PM yesterday

52' Κίτρινη κάρτα και ο Μπάστος.

by Παναγιώτης Κεφαλας3/7/2012 8:53:20 PM 10:53 PM yesterday

Το παιχνίδι ξεκίνησε

by Παναγιώτης Κεφαλας3/7/2012 8:53:23 PM 10:53 PM yesterday

56' Δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ! Ο Ολιβέιρα εκτέλεσε το φάουλ, με τον Σισοκό στην προσπάθειά του να διώξει, να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της ομάδας του.

by Παναγιώτης Κεφαλας3/7/2012 8:57:50 PM 10:57 PM yesterday

62' Ο ΑΠΟΕΛ κρατά εύκολα το προβάδισμά του, καθώς η Λιόν δεν έχει απειλήσει σχεδόν καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο.

by Παναγιώτης Κεφαλας3/7/2012 9:04:19 PM 11:04 PM yesterday

67' Δεν έχει σημειωθεί κάποια αξιόλογη στιγμή μέχρι τώρα.

by Παναγιώτης Κεφαλας3/7/2012 9:09:20 PM 11:09 PM yesterday

71' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Χαραλαμπίδης γύρισε την μπάλα, παράλληλα στη μικρή περιοχή του Γιορίς, αλλά οι αμυντικοί της Λιόν έδιωξαν.

by Παναγιώτης Κεφαλας3/7/2012 9:12:27 PM 11:12 PM yesterday

72' Καλή στιγμή για τη Λιόν Ο Μπάστος έπιασε την κεφαλιά, με τον Χιώτη να διώχνει σε κόρνερ.

by Παναγιώτης Κεφαλας3/7/2012 9:13:08 PM 11:13 PM yesterday

73' Αλλαγή για τη Λιόν. Ο Γκομίς στη θέση του Έντερσον.

by Παναγιώτης Κεφαλας3/7/2012 9:14:14 PM 11:14 PM yesterday

73' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Σολάρι στη θέση του Τρικόφσκι.

by Παναγιώτης Κεφαλας3/7/2012 9:14:32 PM 11:14 PM yesterday

76' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Στη θέση του Χαραλαμπίδη ο Μαρσίνιο.

by Παναγιώτης Κεφαλας3/7/2012 9:17:32 PM 11:17 PM yesterday

77' Έχει πέσει αρκετά ο ρυθμός της αναμέτρησης.

by Παναγιώτης Κεφαλας3/7/2012 9:18:45 PM 11:18 PM yesterday

83' Με τη Λιόν να έχει ανούσια κατοχή και τον ΑΠΟΕΛ να περιμένει να χτυπήσει στην κόντρα.

by Παναγιώτης Κεφαλας3/7/2012 9:24:20 PM 11:24 PM yesterday

88' Κίτρινη κάρτα στον Αΐλτον για "θέατρο"

by Παναγιώτης Κεφαλας3/7/2012 9:29:16 PM 11:29 PM yesterday

Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

by Παναγιώτης Κεφαλας3/7/2012 9:31:43 PM 11:31 PM yesterday

90+4' Τέλος της αναμέτρησης!

by Παναγιώτης Κεφαλας3/7/2012 9:34:49 PM 11:34 PM yesterday

08/03/2012, 00:25
Διαβάστηκε 19864 φορέςΑποστολή

Μπορεί η Ελλάδα να μην έχει εκπρόσωπο στο Champions League, αλλά μετά την επική πρόκριση του ΑΠΟΕΛ, επί της Λιόν, όλοι οι Έλληνες είναι στο πλευρό του!

Το γκολ του Μαντούκα (9’) που ισοφάρισε την ήττα στο «Ζερλάν» (1-0), στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι, οδήγησε την αναμέτρηση στην παράταση και τα πέναλτι, όπου εκεί ανέλαβε δράση ο Χιώτης.

Με επεμβάσεις στις εκτελέσεις των Λακαζέτ και Μπάστος έστειλε τους πρωταθλητές Κύπρου στους «8» για πρώτη φορά στην ιστορία τους και το παραμύθι συνεχίζεται…

Εντός γηπέδου τα εκατομμύρια που κοστίζει το ρόστερ των Γάλλων, υποκλίθηκαν... στο πάθος, την ψυχή και την αγωνιστικότητα των παικτών του Ιβάν Γιοβάνοβιτς που για ένα ακόμα παιχνίδι διεύθυνε με μαεστρία την ομάδα του. Πλέον, ο ΑΠΟΕΛ και μαζί του ολόκληρη η Ελλάδα περιμένει την κλήρωση της επόμενης Παρασκευής για να μάθει ποιός θα είναι ο αντίπαλός του στα προημιτελικά του Champions League... Το σίγουρο όμως μετά το σημερινό ματς, είναι ότι κανείς σε αυτήν την κλήρωση δεν θα χαμογελάσει αν πέσει πάνω στο ποδοσφαιρικό "θαύμα" της Κύπρου.

Δυνατά και με αρκετή πίεση ξεκίνησε ο ΑΠΟΕΛ στο ματς, με τη Λιόν από την άλλη να αρκείται σε παθητικό ρόλο. Τα πράγματα για την ομάδα του Γιοβάνοβιτς έγιναν ακόμη καλύτερα όταν ο Μαντούκα στο 9’ έκανε το 1-0. Οι Γάλλοι αιφνιδιάστηκαν από το καλό ξεκίνημα των γηπεδούχων, οι οποίοι είχαν την απόλυτη υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο μέχρι το πρώτο 20λεπτο. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Κύπριοι έδωσαν χώρο στους φιλοξενούμενους, περιμένοντας να χτυπήσουν στην κόντρα.

Ο μοναδικός προωθημένος των «λιονέ», Λισάντρο Λόπες ήταν πολύ καλά κλεισμένος από τα στόπερ του ΑΠΟΕΛ, με αποτέλεσμα οι παίκτες του Ρεμί Γκαρντ να απειλούν μόνο από στημένες φάσεις και την καλύτερή τους ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο να είναι μία κεφαλιά του Έντερσον στο 39’. Μάλιστα, λίγο πριν λήξη το πρώτου 45λεπτου, οι πρωταθλητές Κύπρου είχαν άλλη μία πολύ καλή στιγμή, με τον Σολάρι, αλλά ο Γιορίς ήταν σε ετοιμότητα.

Στο ίδιο μοτίβο συνέχισε ο ΑΠΟΕΛ και στο δεύτερο ημίχρονο, με τη διαφορά σε σχέση με το πρώτο μέρος, ότι δεν υπήρχαν πολλές ευκαιρίες για καμία από τις δύο ομάδες. Ο ρυθμός του αγώνα είχε πέσει αισθητά, καθώς και αμφότερες έδωσαν περισσότερο βάρος στην άμυνα. Στο 56’, ύστερα από στημένη φάση, η ομάδα του Γιοβάνοβιτς λίγο έλειψε να κάνει δύο τα τέρματά της, λόγω κακή εκτίμησης του Σισοκό, αλλά η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι.

Στη συνέχεια, η Λιόν ανέκτησε την κατοχή, αλλά ήταν ανούσια αφού δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία του Χιώτη, παρά το γεγονός ότι ο ΑΠΟΕΛ της είχε δώσει και πάλι χώρο. Σε μία ξαφνική αντεπίθεση, οι πρωταθλητές Κύπρου παραλίγο να κάνουν το 2-0, αλλά οι αμυντικοί των Γάλλων απομάκρυναν την μπάλα. Έτσι κύλησαν τα τελευταία λεπτά, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση.

Η Λιόν μπήκε πιο αποφασισμένη στο πρώτο μέρος, με τον ΑΠΟΕΛ να δείχνει κάποια σημάδια κούρασης, στο πρώτο μέρος της παράτασης. Οι «λιονέ» είχαν και πάλι την κατοχή υπέρ τους, αλλά οι φάσεις που έκαναν δεν ανησυχούσαν τον Χιώτη. Το ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο μέρος, με τη μόνη διαφορά πως οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Μαντούκα. Ο Αΐλτον με τις «εμπνεύσεις» του πάτησε πολλές φορές την περιοχή των Γάλλων, όμως τα χαλούσε στην τελική προσπάθεια.

Έτσι αφού καμία από τις δύο δεν κατάφερε να σκοράρει, στο ημίωρο της παράτασης, τότε το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι με την ομάδα του Ιβάνοβιτς να προκρίνεται στους «8» για πρώτη φορά στην ιστορία της, έχοντας «ήρωα» τον Χιώτη, ο οποίος απέκρουσε τις εκτελέσεις των Λακαζέτ και Μπάστος.