.

Τετάρτη 23 Νοεμβρίου 2016

Φ.Γ.Σ " ΟΙ ΦΙΛΙΠΠΟΙ " ΔΟΞΑΤΟΥ - ΜΑΥΡΑΕΤΟΙ "ΑΘ, ΔΟΥΜΠΕΣΑΣ" : 5-1 - 8η ΑΓ. Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ - Α' ΟΜΙΛΟΣ - 20 ΝΟΕ 2016

Δεύτερο συνεχόμενο χωρίς άγχος Σάββατο για τους Φιλίππους Δοξάτου μέσα στην έδρα τους, που δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στη νίκη, ( όχι τόσο γιατί υπήρχε μεγάλη διαφορά με τους αντιπάλους τους, αλλά γιατί ήταν αρκετά αποτελεσματικοί στις ευκαιρίες που δημιούργησαν), απέναντι στους ιδιαίτερα μαχητικούς και με πολλές αρετές νεαρούς Μαυραετούς "Αθ. Δουμπέσας", οι οποίοι όμως υστερούσαν σε εμπειρία, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους.

Οι πολύ καλές καιρικές συνθήκες για την εποχή βοήθησαν και τις δύο ομάδες να παρουσιάσουν όμορφο θέαμα, πολλά γκολ από τους γηπεδούχους αλλά και με τους νεαρούς του "Δουμπέσα" να μην κλείνονται σε καμία περίπτωση και να προσπαθούν να εφαρμόσουν στο γήπεδο αυτά που προφανώς διδάσκονται στις προπονήσεις, ικανοποιώντας έτσι τους πολλούς φίλους τους που βρέθηκαν στο γήπεδο του Δοξάτου (μεταξύ αυτών και ο πρόεδρος του Γ.Σ. Δόξα Δράμας κ. Ηλίας Χατζηελευθερίου και ο προπονητής της Δόξας κ. Καραμπετάκης) άσχετα από το "βαρύ" σκορ.

Οι κυριότερες φάσεις:

11': 1-0 Κωνσταντινίδης. Δέχθηκε τη μπάλα από όμορφη κάθετη μεταβίβαση από τον Δεληολάνη και πλάσσαρε ιδανικά.
15': 2-0 Κωνσταντινίδης. Εξαιρετική συλλογική προσπάθεια, η μπάλα άλλαζε πόδια με τη μία, τελικός αποδέκτης της ο Ηλίας, που και αυτή τη φορά ήταν εύστοχος.
20': Πρώτη καλή ευκαιρία για τον "Δουμπέσα" με το σουτ που πραγματοποιήθηκε από τα δεξιά και από καλή θέση να αποκρούει ο Τιγγερίδης.
26': Σουτ του Χριστοφορίδη με τη μπάλα να φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι.
28': Νέα "επίσκεψη" των "Μαυραετών" στα "καρέ" του Τιγγερίδη, ο οποίος απέκρουσε σε κόρνερ ένα δύσκολο σουτ.
30': Τραυματισμός του Τιγγερίδη, όταν πρόλαβε την τελευταία στιγμή, λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή τον επιθετικό του "Δουμπέσα" και έδιωξε τη μπάλα, αλλά συγκρούστηκαν οι δύο ποδοσφαιριστές, με τον τερματοφύλακα του Δοξάτου να ολοκληρώνει ολόκληρο τον αγώνα κουτσαίνοντας ελαφρά (στον πάγκο δεν υπήρχε 2ος τερματοφύλακας, αφού ο Κ. Καραγιαννίδης νοσούσε με γαστρεντερίτιδα).
41': Ευκαιρία για τον Κωνσταντινίδη να πετύχει και τρίτο τέρμα, αλλά αυτή τη φορά ο αντίπαλος τερματοφύλακας κατάφερε να σώσει την εστία του.
45+1': 3-0 Χριστοφυλλάκης. Πολύ καλή κεφαλιά του Μίλτου στην απέναντι γωνία, μετά από σέντρα ακριβείας του Χριστοφορίδη. Δευτερόλεπτα πριν, και μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μόσχος είχε στείλει τη μπάλα με κεφαλιά στο αριστερό δοκάρι των "Μαυραετών".

Β' ημίχρονο

48': Διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων για περίπτωση πέναλτυ, σε ανατροπή επιθετικού τους μέσα στην μεγάλη περιοχή. Δύσκολη φάση..
59': Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τους φιλοξενούμενους, περίπου από το μέσον μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής των Φιλίππων, με τη μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά και να κατευθύνεται προς την πάνω αριστερή γωνία της εστίας, αλλά ο Τιγγερίδης (που φαινόταν να έχει μεγάλες δυσκολίες μετά τη φάση του τραυματισμού του) με υπερπροσπάθεια έδιωξε σε κόρνερ.
62': Ευκαιρία για τους Φιλίππους με τον νεαρό Δεληολάνη, ο οποίος βρέθηκε στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής και σε θέση τετ - α - τετ μετά από κεφαλιά - πάσα του Ζάχαρη, πλάσαρε αλλά ο αντίπαλος τερματοφύλακας με υπερένταση κατάφερε να αποκρούσει.
65': 3-1. Μείωσαν οι φιλοξενούμενοι μετά από γρήγορη αντεπίθεση από τα δεξιά, το πρώτο σουτ κατάφερε να αποκρούσει και πάλι ο Τιγγερίδης, αλλά πρόλαβε άλλος επιθετικός και σκόραρε.
68': Φάση - ορισμός της γνωστής ρήσης του ποδοσφαίρου :" Όλα μπαίνουν και όλα χάνονται! ". Πολύ καλή ατομική προσπάθεια του Δεληολάνη από τα δεξιά, εξαιρετική συρτή παράλληλη με την εστία πάσα, αποδέκτης της μπάλας ο Ηλίας Κωνσταντινίδης, "κατάφερε" να στείλει τη μπάλα άουτ ενώ βρισκόταν πολύ κοντά στην αφύλακτη εστία!
70': 4-1 Παντζαρίδης. Το ομορφότερο γκολ του αγώνα πέτυχε ο έτερος Ηλίας των Φιλίππων, ο οποίος αφού ξεκίνησε ο ίδιος μια δύσκολη ατομική προσπάθεια, κέρδισε όλες τις "μονομαχίες", βρέθηκε μόνος απέναντι στον τερματοφύλακα ο οποίος επιχείρησε έξοδο, αλλά ο Ηλίας με εξαιρετικό πλασέ τον "κρέμασε" που λέμε στην ποδοσφαιρική γλώσσα, καταχειροκροτούμενος από όλους τους θεατές του αγώνα.
75': 5-1 Κωνσταντινίδης, Τρομερή βαθιά μπαλιά από τον Ανδρέα Μόσχο, 60, ίσως και παραπάνω μέτρων, οι κεντρικοί αμυντικοί δεν μπόρεσαν να αποκρούσουν σε πρώτο χρόνο, η μπάλα φτάνει στον Κωνσταντινίδη που σημείωσε το τρίτο προσωπικό του γκολ στον αγώνα με πλασέ.
77': Ακυρωθέν γκολ των φιλοξενούμενων για οφσάιντ, με τους φίλους των φιλοξενούμενων στην κερκίδα να διαμαρτύρονται έντονα, ίσως περισσότερο γιατί πράγματι το σκορ ήταν "βαρύ", ανάλογα με την πολύ καλή και αξιοπρεπή εμφάνιση των νεαρών του "Δουμπέσα"..
80' και 91' προσπάθησε ο Χριστοφορίδης να χριστεί σκόρερ, αλλά και τα δύο σουτ που επιχείρησε από καλή θέση δεν είχαν ευτυχή κατάληξη για τον ίδιο και την ομάδα του.

Για τους Φιλίππους αγωνίστηκαν οι: Τιγγερίδης - Γεωργιάδης (55' Δανιήλ) - Μόσχος - Γ. Καραγιαννίδης - Χαριζάνης - Ζάχαρης - Χριστοφυλλάκης - Παντζαρίδης - Δεληολάνης (72' Ευθυμιάδης) - Κωνσταντινίδης (81' Κουμαράπης) - Χριστοφορίδης.

- Σημαντική σημείωση σχετικά με την βαθμολογία:
Σε περίπτωση ισοβαθμίας δύο ή περισσοτέρων ομάδων καλύτερη θέση στο βαθμολογικό πίνακα καταλαμβάνει η ομάδα που έχει καλύτερο συντελεστή στους μεταξύ τους αγώνες (άρθρο 20 του Κ.Α.Π.). Κάτι τέτοιο δεν μπορεί να παρουσιαστεί αυτόματα (ηλεκτρονικά) στην άνω βαθμολογία.