.

Τρίτη 10 Νοεμβρίου 2015

Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΞΗΡΟΠΟΤΑΜΟΥ-ΦΙΛΙΠΠΟΙ ΔΟΞΑΤΟΥ 1-1 - 8η ΑΓ. Α' Ε.Π.Σ.ΔΡΑΜΑΣ - 7 ΝΟΕ 2015

Ισόπαλος έληξε ο αγώνας (που τον παρακολούθησαν όχι περισσότεροι από 100 θεατές, οι 20 περίπου από το Δοξάτο) του Σαββάτου 7 Νοεμβρίου 2015 μεταξύ του τοπικού Μ. Αλεξάνδρου και των Φιλίππων Δοξάτου στον Ξηροπόταμο.

Ένα αποτέλεσμα που ειδικά φέτος "ακούγεται" θετικό, αφού οι γηπεδούχοι παρουσιάζονται αρκετά ισχυροί.

Αλλά η αλήθεια είναι πως σε ένα ακόμη παιχνίδι οι Φίλιπποι κέρδισαν τις εντυπώσεις, ήταν καλύτεροι γενικά απ' τον αντίπαλό τους, αλλά δεν μπόρεσαν να πάρουν τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Η ομάδα του κ. Στάμογλου κυριάρχησε σχεδόν πλήρως στο Α' ημίχρονο, σε δύο τουλάχιστον περιπτώσεις θα μπορούσε να πετύχει κι άλλα τέρματα και να αποκτήσει μεγάλο πλεονέκτημα για τη νίκη.

Πέτυχε ένα γκολ με κεφαλιά του Ζάχαρη στο 19' μετά από κόρνερ του Θεοφανίδη και θα μπορούσε να σκοράρει στο 21' σε σέντρα-σουτ από τα πλάγια του Γ. Καραγιαννίδη (έχουν μπει πολλά τέτοια γκολ, σχεδόν πάντα και με τη βοήθεια της τύχης βέβαια..) και στο 23' σε σουτ του Ζάχαρη από το ύψος της μεγ. περιοχής υπό καλές προϋποθέσεις.

Και μετά είχαμε τα δύο τετ-α-τετ: πρώτα με τον Ηλία Κωνσταντινίδη στο 28΄ που αρκετά πλάγια αλλά σε καλή θέση δεν μπόρεσε να νικήσει τον "πορτιέρο" των γηπεδούχων, και λίγο αργότερα η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα (μαζί με τη φάση του δοκαριού του Κ. Νότα στο Β' ημιχρ.) με τον Ζάχαρη στο 34', να βγαίνει ως "κρυφό" σέντερ - φορ, να βρίσκεται μόνος απέναντι στον τερματοφύλακα,  αλλά να επιχειρεί να "κρεμάσει" τον αντίπαλό του, χωρίς επιτυχία. Στο αμέσως επόμενο λεπτό απάντησαν στην ευκαιρία του Ζάχαρη οι γηπεδούχοι με πολύ καλό σουτ από το ύψος της περιοχής, με τον Καραγιαννίδη να πραγματοποιεί σπουδαία απόκρουση.

Από το 30' περίπου οι γηπεδούχοι είχαν αρχίσει να πλησιάζουν προς την εστία των Φιλίππων, χωρίς πάντως να δημιουργούν επικίνδυνες καταστάσεις, πέρα από την ευκαιρία του 35'. Εκτέλεσαν χωρίς επιτυχία 3-4 φάουλ από μέση απόσταση με τους αμυντικούς του Δοξάτου να διώχνουν με σχετική άνεση.

Με την έναρξη του Β' ημιχρ., οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, όπως αναμενόταν άλλωστε, και έφτασαν σχετικά νωρίς στην ισοφάριση με τον Παϊσίδη στο 56'. Στιγμιαία αδράνεια της άμυνας (που ήταν εξαιρετική η λειτουργία της σε όλο τον αγώνα), ο Παϊσίδης βρέθηκε απέναντι από τον Κ. Καραγιαννίδη και πέρασε τη μπάλα από πάνω του.

Νωρίτερα όμως, στο 52', ο Σίδος γλύτωσε την αποβολή από τον ρέφερυ (δέχτηκε μόνο κίτρινη κάρτα) όταν μετά από σπρώξιμο του Μόσχου βρέθηκε ξαπλωμένος στο χορτάρι και ενώ ο Μόσχος ήταν ακριβώς από πάνω του τον χτύπησε με το πόδι στα γεννητικά όργανα, όπως φάνηκε ολοκάθαρα στην αθλητική εκπομπή του Σταρ Β. Ελλάδος της Δευτέρας.

Στο 58' οι γηπεδούχοι πλησίασαν σε 2ο γκολ, όταν ο Μ. Κωνσταντινίδης σούταρε μέσα απ την περιοχή, αλλά ο Κ. Καραγιαννίδης ήταν και πάλι σε ετοιμότητα και έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 64' επικίνδυνο παίξιμο του Μ. Κωνσταντινίδη και φάουλ στον Αυγητίδη μέσα στην περιοχή των φιλοξενούμενων, με τον διαιτητή να "χαρίζεται" στον επιθετικό του Ξηροποτάμου, καταλογίζοντας απλά το φάουλ...

Σιγά-σιγά άρχισαν να βρίσκουν τα "πατήματά" τους οι φιλοξενούμενοι στον αγωνιστικό χώρο, και στο 68' κεφαλιά του Κ. Νότα βρίσκει τη ρίζα του δεξιού δοκαριού, ακολουθούν δύο σουτ αλλά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων επενέβη σωτήρια και τις δύο φορές.

Από αυτό το σημείο και μετά, η πιο καλή στιγμή ανήκει στους γηπεδούχους όταν στο 76' έπαιξαν όμορφα το "ένα-δύο" στο ύψος της μεγ. περιοχής, αλλά το σουτ μπλόκαρε ο Κ. Καραγιαννίδης.

Μέχρι το τέλος του αγώνα οι γηπεδούχοι κέρδισαν αρκετά φάουλ μεταξύ μεγ. περιοχής και κέντρου, που όμως δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα την άμυνα των Φιλίππων,

Για το Δοξάτο αγωνίστηκαν οι: Κ. Καραγιαννίδης - Γ. Καραγιαννίδης - Κ. Νότας - Μόσχος - Ν. Νότας - Ζάχαρης - Αυγητίδης - Παντζαρίδης - Θεοδωράκης (68' Γελαδάρης) - Θεοφανίδης (88' Χιωτάκης) - Κωνσταντινίδης (77' Καρατζόγλου).

Στον πάγκο παρέμειναν οι: Μυλόπουλος - Σιουμπάρας - Ελμπασίδης - Δεληολάνης.

* Τα "Δοξατινά Νέα" εύχονται ολόψυχα καλή θητεία στον Πάρη Αποστολίδη.

8η αγωνιστική Α' κατηγορία  ΤΕΛΙΚΑ

Α.Ε. ΚΑΛΑΜΠΑΚΙΟΥ
69' Μαυροβασίλης, 78' Αραμπατζής
Μ.ΑΛΕΞ/ΔΡΟΣ ΑΓ.ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ
45+' (πεν) Σκάρογλου,55' κοκ. Παπαδόπουλος Ν., 80' Κονσούλια, 86' κοκ. Δημητριάδης

Α.Ο. ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ
80' Παπακ/νου, 86' κοκ.  Μητρούσης
Γ.Σ. ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ
37' Παπαδόπουλος Β., 88' Καλαϊτζής

ΑΡΗΣ ΦΩΤΟΛΙΒΟΥΣ
9' Αρβανιτάκης, 31' Παυλίδης Δ., 49'/90+' Δικταπανίδης, 80' Χαρέμι
ΕΘΝ.ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΛΛΙΦΥΤΟΥ
65'/75'(πεν)/89'(πεν) Παρουτσής

Μ.ΑΛΕΞ/ΔΡΟΣ ΞΗΡΟΠΟΤΑΜΟΥ
56' Παϊσίδης
ΦΙΛΙΠΠΟΙ ΔΟΞΑΤΟΥ
19' Ζάχαρης

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟΥ
15' Πολυμέρωφ, 25'/44' Τσιμπλίδης
ΠΑΟ ΠΡΟΑΣΤΕΙΟΥ
58'(πεν) Μουχτάρης, 90+' Παναγιώτου

ΟΡΦΕΑΣ ΧΩΡΙΣΤΗΣ
76' Σαββίδης, 82' Ουζούνης, 86' Αραμπατζής
Α.Ε. ΚΥΡΓΙΩΝ
50' κοκ. Αρβανιτίδης

ΔΟΞΑ ΣΙΤΑΓΡΩΝ
20'/44' Γουνατίδης, 40' Καλέργης, 75' Παρασκευαϊδης
ΕΛΠΙΔΑ Κ.ΑΓΡΟΥ
53' Λυμπερίδης

ΑΚΡΙΤΑΣ Κ.ΝΕΥΡΟΚΟΠΙΟΥ
ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ
40' χαμ. πεν. Μιχαλάκης, 66'/72' Παπαδόπουλος Π., 87' Κερασίδης