e-mail

e-mail

Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΤΟ ΔΟΞΑΤΟ

Κυριακή 4 Οκτωβρίου 2015

ΦΙΛΙΠΠΟΙ ΔΟΞΑΤΟΥ - ΕΘΝ. ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΛΛΙΦΥΤΟΥ 2-3 4η ΑΓ. Α' Ε.Π.Σ.ΔΡΑΜΑΣ 3 ΟΚΤ 2015

Συναρπαστική εξέλιξη και ανατροπές σκορ στα τελευταία λεπτά

Κάτι παραπάνω από ενδιαφέρουσα και συναρπαστική ήταν η 3η αγωνιστική της Α' ερασιτεχνικής κατηγορίας του νομού μας. Αυτή την φορά σε ιδανικές συνθήκες με ήλιο και υψηλές για την εποχή θερμοκρασίες, είχαμε σπουδαία ματς και ανατροπές στα τελευταία λεπτά των αγώνων.
ΔΟΞΑΤΟ - ΚΑΛΛΙΦΥΤΟΣ 2-3
Σπουδαίο ματς στο Δοξάτο με τους φιλοξενούμενους να έχουν σε μεγάλα κέφια τον επιθετικό Παρουτσή που έκανε χατ - τρικ και τους γηπεδούχους που δικαιολογημένα διαμαρτύρονται για γκολ οφσάιντ που δεν μέτρησε στο 1-3 και την μη αποβολή του Μαντά στο 70' με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Η Καλλίφυτος έχει μεγάλο ταλέντο σαν ομάδα και όλο το μέλλον μπροστά της, καλή ομάδα το Δοξάτο που έβγαλε χαρακτήρα στο 0-3 και όχι μόνο δεν παράτησε το παιχνίδι, αλλά παραλίγο να πάρει και την ισοπαλία. Ο μεγάλος πρωταγωνιστής Παρουτσής σκόραρε στο 9', το 43'(καταπληκτική ενέργεια το γκολ της χρονιάς) και στο 47', ενώ το Δοξάτο απάντησε με τα γκολ του Σερέτη στο 50' και του Καρατζόγλου στο 87'. Οι γηπεδούχοι που εξέφρασαν πολλά παράπονα για την διαιτησία ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ζάχαρη με κόκκινη κάρτα στις καθυστερήσεις. Μεγάλη ένταση στο τέλος του ματς με τους φιλάθλους του Δοξάτου να εκφράζουν τα παράπονα τους για την διαιτησία(αναλυτικά όλο το ρεπορτάζ του ματς και δηλώσεις των προπονητών στο αυριανό φύλλο).

Γ.Σ. ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ - ΠΑΟ ΠΡΟΑΣΤΙΟΥ 2-1
Παιχνίδι που κρίθηκε στις καθυστερήσεις.
Όλα τα γκολ στο β' μέρος με τον Βαλάντη Παπαδόπουλο στο 46' να κάνει το 1-0, τον Κορωνιό στο 81' να ισοφαρίζει και στο 5 λεπτό των καθυστερήσεων ο Ρούσσος να χαρίζει τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.
Α.Ε. ΚΑΛΑΜΠΑΚΙΟΥ - Α.Ε. ΚΥΡΓΙΩΝ 5-0
Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για την Α.Ε. Καλαμπακίου με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λευτέρη Τζιβανάκη που σκόραρε στο 7' με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με απευθείας εκτέλεση φάουλ.
Τα Κύργια έπαιξαν πολύ καλά στο πρώτο μέρος, δεν άντεξαν όμως στο 2ο που δέχθηκαν 3 γκολ ακόμη από τον Πούλιο στο 55', τον Τζιβανάκη στο 77' και τον Χαραλαμπίδη στο 83'.
ΠΑΝΔΡΑΜΑΙΚΟΣ - ΕΛΠΙΔΑ ΚΑΛΟΥ ΑΓΡΟΥ 3-1
Τρία στα τρία για τους ερυθρόλευκους που άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5' με τον νεαρό Βάντση, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
Στο 60' ο Καλλιμάνης έκανε το 2-0, πέντε λεπτά μετά όμως ο Χριστοφορίδης μείωσε σε 2-1 και στο 81' ο Κονδυλίδης είχε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει με σουτ στο δοκάρι.
Ο Χατζηπαναγιώτου στο 83' διαμόρφωσε το τελικό 3-1 με ψηλοκρεμαστό σουτ πάνω από τον τερματοφύλακα.
ΑΡΗΣ ΦΩΤΟΛΙΒΟΥΣ - ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ 1-2
Μεγάλη νίκη για την Δόξα Πετρούσας, αλλά όπως παραδέχθηκε και ο προπονητής της Χρήστος Τσιακίρης η ομάδα του ήταν πολύ τυχερή που κέρδισε έναν αντίπαλο που έπαιξε πολύ καλύτερα σ' αυτό το παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για δύο γκολ του Γιώργου Παυλίδη που ακυρώθηκαν, ένα στο πρώτο και ένα στο δεύτερο μέρος, αλλά και για μια φάση πέναλτι πάνω στον Χαρέμι από μαρκάρισμα του Κότιου Δημήτρη με το σκορ στο 1-1 10 λεπτά πριν τελειώσει το παιχνίδι. Το σκορ άνοιξε με ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ ο Κερασίδης στο 26', ο Γκουζής με πλασέ μέσα από την περιοχή από πάσα του Διαμαντή Παυλίδη ισοφάρισε στο 51' και ο Κύρτσης με ωραία προσπάθεια και σουτ μέσα από την περιοχή στο 86' διαμόρφωσε το τελικό 1-2.
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΓΙΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ  - ΟΡΦΕΑΣ ΧΩΡΙΣΤΗΣ 0-1
Μεγάλη νίκη, δεύτερο συνεχόμενο δίπλο για τον Ορφέα σε δύσκολη έδρα. Καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι, σωστά στημένος στο γήπεδο ο Άγιος, όλα κρίθηκαν στο 89' με τον Κωνσταντινίδη που ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Αχοιρίδη και με εύστοχο πέναλτι που εκτέλεσε ο ίδιος διαμορφώθηκε το τελικό 0-1.
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΞΗΡΟΠΟΤΑΜΟΥ - ΑΚΡΙΤΑΣ ΚΑΤΩ ΝΕΥΡΟΚΟΠΙΟΥ 4-0
Δίκαιη νίκη για τους γηπεδούχους με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μιχάλη Κωνσταντινίδη που σκόραρε τρεις φορές στο 11', το 65' και 70΄, για να διαμορφώσει στο 80' ο Δερμεντζής το τελικό 4-0. Ο Ακρίτας που έπαιξε με πολλές απουσίες είχε δοκάρι με τον Χριστιανίδη στο 25' στο πρώτο μέρος.
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟΥ - ΔΟΞΑ ΣΙΤΑΓΡΩΝ 4-6
Το πιο πλούσιο σε γκολ παιχνίδι, με τους Σιταγρούς να κερδίζουν 4-6. Για τους νικητές 2 γκολ πέτυχε ο Λάζαρος Μουρατίδης στο 10' και 15' , δύο γκολ ο Γουνατίδης στο 35' και το 67΄και από ένα γκολ ο Γρηγοριάδης στο 46΄και ο Νικολαϊδης στο 52'. Για τους γηπεδούχους σκόραρε δύο φορές ο Πολυμέρωφ στο 13' με πέναλτι και στο 89΄ και δύο φορές ο Κεσίδης στο 59' και το 90'.