Σάββατο 14 Δεκεμβρίου 2013

Α.Ε ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ-ΦΙΛΙΠΠΟΙ ΔΟΞΑΤΟΥ 0-2 14η ΑΓ. Α' Ε.Π.Σ.ΔΡΑΜΑΣ 14 ΔΕΚ 2013

Ξέφυγε εννέα βαθμούς μπροστά το Δοξάτο

Ανατροπή και διπλό της Καλλιφύτου στον Ξηροπόταμο και ήττα-σοκ της Προσοτσάνης

Το Δοξάτο είναι και πάλι ο μεγάλος κερδισμένος μετά τους αγώνες της 14ης αγωνιστικής αφού πέρασε νικηφόρα από την έδρα των Αμπελοκήπων και εκμεταλλευόμενο την ήττα- έκπληξη της Προσοτσάνης αύξησε πλέον την διαφορά του από τον δεύτερο στους εννέα βαθμούς. Η ομάδα του Γιάννη Τσεβρετζή πέτυχε να αιφνιδιάσει πετυχαίνοντας το πρώτο της τέρμα μόλις στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης. Από την άλλη πλευρά οι Αμπελόκηποι είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν αλλά ο Γεωργιάδης στο 31’ ήταν άτυχος από τα έντεκα μέτρα και χάνοντας το πέναλτι χάθηκε και η ευκαιρία για να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από το παιχνίδι, το οποίο κλείδωσε για την ομάδα του ο Ντίνας δύο λεπτά πριν την λήξη.

Ωστόσο η μεγάλη έκπληξη της αγωνιστικής έγινε στην Προσοτσάνη όπου οι γηπεδούχοι μετά την ήττα τους μέσα στην Καλλίφυτο έκαναν και νέο στραβοπάτημα χάνοντας από το Φωτολίβος με ένα γκολ που πέτυχε στο 60’ για την ομάδα του Κώστα Γεωργιάδη ο Βεζύρης. Μια ήττα που τους αφαιρεί πολύτιμο έδαφος στο κυνήγι της πρώτης θέσης.
Την ανατροπή στην εκπνοή μέσα στον Άγιο Αθανάσιο έκανε η Καλλίφυτος που πλέον μοιράζεται την Τρίτη θέση με τον Ορφέα Χωριστής που σήμερα είχε ρεπό και τρίποντο χωρίς αγώνα. Η ομάδα του Θωμά Ματρακούκα ενώ βρέθηκε να χάνει από το 40΄ με εύστοχο πέναλτι του Σκάρογλου περίμενε το τελείωμα του παιχνιδιού για να …μιλήσει. Οι τρεις αλλαγές που έγιναν στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου έκαναν την διαφορά και φού ισοφάρισε στο 85’ ήρθε ο Ουζούνης στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων να δώσει το τρίποντο στην ομάδα του που πλέον δείχνει να ανακάμπτει.
Έμεινε στην πεντάδα η Φτελιά αφού κατάφερε να ανταπεξέλθει στην πίεση του Κεραυνού και έφυγε από το Μοναστηράκι με το βαθμό της λευκής ισοπαλίας.
Στην έκτη θέση το Καλαμπάκι μετά το διπλό που πήρε μέσα στο Περιθώρι το οποίο όπως φαίνεται δεν επηρέασε η αποχώρηση από τον πάγκο του Νίκου Τσιμπλίδη.
Νέα βαθμολογική άνοδο για τον Πανδραμαϊκό που κέρδισε στην έδρα του το Νευροκόπι. Το παιχνίδι κρίθηκε στο δεύτερο ημίχρονο όπου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 60΄και στο 83’ εξασφάλισαν την νίκη με το γκολ του Παπαθεοδώρου καθώς οι φιλοξενούμενοι δύο λεπτά μετά έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Σπυρίδη και δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν.
Το σκορ της ημέρας πέτυχε ο Ξηροπόταμος μέσα στην έδρα του με τέσσερα γκολ σε βάρος της Δόξας Βώλακα. Η ομάδα του Χρήστου Κιοσσέ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 10’ κατάφερε να αντιδράσει και στο 60΄να γυρίσει το σκορ σε 3-1. Πέντε λεπτά αργότερα η ομάδα του Βώλακα έμεινε με εννέα παίκτες μετά από τις αποβολές των Μίρκου και Σταμπουλή και με το δεύτερο εύστοχο πέναλτι του Άρμεν διαμορφώθηκε το τελικό 4-1.