.

Δευτέρα 24 Απριλίου 2017

Φ.Γ.Σ. "ΟΙ ΦΙΛΙΠΠΟΙ" ΔΟΞΑΤΟΥ : ΚΑΙ ΤΥΠΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗ ΝΙΚΗ ΕΠΙ ΤΩΝ ΑΜΠΕΛΑΚΙΩΝ ! Β1 ΟΜΙΛΟΣ Ε.Π.Σ.ΔΡΑΜΑΣ

Τον αγώνα παρακολούθησε και η παλιά "δόξα" των Φιλίππων Δοξάτου κ. Κύρος Δουρόπουλος.

Ελάχιστοι οι φίλαθλοι, και των δύο ομάδων..

Χθες, Κυριακή 23 Απριλίου 2017, Κυριακή του Θωμά αλλά και ανήμερα της γιορτής του Αγ. Γεωργίου, οι Φίλιπποι Δοξάτου εξασφάλισαν και μαθηματικά την πρώτη θέση και την κατάκτηση του πρωταθλήματος στον Β1 όμιλο της Ε.Π.Σ. Δράμας.

Επικράτησαν εύκολα στην έδρα τους επί του Άρη Αμπελακίων με 4-0, και δύο αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος μπορούν και μαθηματικά να χαρούν την ανακήρυξή τους ως πρωταθλητές.

Την προηγούμενη αγωνιστική είχαν "περάσει" και από τη Ν. Σεβάστεια με 1-3 (και τα τρία γκολ για την ομάδα του Δοξάτου πέτυχε ο Χριστοφορίδης).

Σχετικά με τον χθεσινό αγώνα τώρα, με ιδανικές καιρικές συνθήκες για ποδόσφαιρο, οι Φίλιπποι επικράτησαν εύκολα και χωρίς να χρειαστεί να προσπαθήσουν ιδιαίτερα επί του Άρη Αμπελακίων, μια ομάδα από τις καλές της κατηγορίας, η οποία όμως ήρθε να αγωνιστεί έχοντας μόλις έντεκα (!) ποδοσφαιριστές στην αποστολή της.

16': 1-0 Δεληολάνης με όμορφο ψηλοκρεμαστό "πλασέ".
21': Σουτ για τους φιλοξενούμενους, με τον τερματοφύλακα του Δοξάτου να αποκρούει σε κόρνερ.
33': Ζήτησαν πέναλτυ οι γηπεδούχοι σε ανατροπή του Γιάννη Κωνσταντινίδη.
44': 2-0 Γ. Καραγιαννίδης (πεν). Το κέρδισε ο Ηλίας Κωνσταντινίδης. Το πρώτο γκολ που σημειώνει στην καριέρα του ο εορτάζοντας Γιώργος Καραγιαννίδης !
53': Όμορφη εκτελέση φάουλ από τον Ηλία Κωνσταντινίδη, λίγο άουτ.
56': Η μπάλα βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι μετά από τρομερό σουτ του Χριστοφυλλάκη που βρισκόταν αρκετά έξω από την μεγ. περιοχή των Αμπελακίων.
58': Ευκαιρία με τον Χαριζάνη, από κοντά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε άουτ.
60': 3-0 Ηλίας Κωνσταντινίδης. Ψηλοκρεμαστό "πλασέ", προηγήθηκε όμορφη πάσα ασίστ του Γεωργιάδη.
64': 4-0 Χαριζάνης με προβολή σε κενή εστία, μετά από παράλληλη συρτή πάσα από τα αριστερά του Ηλία Κωνσταντινίδη.
69': Ευκαιρία με τον Χαριζάνη - Κεφαλιά "ψαράκι" από πολύ κοντά, η μπάλα κατέληξε άουτ.
77': Ευκαιρία με τον Ορφανίδη - Σούταρε από πολύ καλή θέση - Έδιωξε ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων.
82' Εκτέλεση φάουλ από τον Μάλλιο των φιλοξενούμενων - Λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Για το Δοξάτο αγωνίστηκαν οι: Κ. Καραγιαννίδης - Γεωργιάδης (62' Γιαβρίδης) - Γ. Καραγιαννίδης - Καλογήρου - Χαριζάνης - Ζάχαρης - Χριστοφυλλάκης - Παντζαρίδης - Γιάννης Κωνσταντινίδης (59' Ανατολούς) - Δεληολάνης ( 68' Ορφανίδης) - Ηλίας Κωνσταντινίδης.