.

Δευτέρα 14 Νοεμβρίου 2016

Φ.Γ.Σ. "ΟΙ ΦΙΛΙΠΠΟΙ" ΔΟΞΑΤΟΥ - ΑΚΡΙΤΑΣ Ν. ΚΡΩΜΝΗΣ : 6-1 - 7η ΑΓ. Β' ΚΑΤ. Α' ΟΜΙΛΟΣ Ε.Π.Σ.ΔΡΑΜΑΣ - 13 ΝΟΕ 2016

ΔΟΞΑΤΟ-Ν.ΚΡΩΜΝΗ : 6-1
Το πρώτο "χαλαρό" απόγευμα για φέτος μέσα στο Δοξάτο για τους Φιλίππους,παρουσία περίπου 70 θεατών, αφού είχαν προηγηθεί τα δύο ισόπαλα παιχνίδια με Αμπελόκηπους (1-1) και Φτελιά (0-0).
Από νωρίς έδειξαν τις διαθέσεις τους οι γηπεδούχοι, αφού μόλις 45 δευτερόλεπτα (!) μετά την έναρξη του αγώνα είχαν δοκάρι με τον Ηλία Κωνσταντινίδη.

Οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν άτυχοι όταν στο 24΄είχαν δοκάρι (στο οριζόντιο μετά από σουτ), στο 27' έχασαν πολύ καλή ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ όταν ο Κ. Καραγιαννίδης μπλόκαρε τη μπάλα σε τετ α τετ και ένα λεπτό μετά, στο 28', ο Ανδρέας Μόσχος άνοιξε το σκορ μετά από όμορφη εκτέλεση κόρνερ του Χριστοφορίδη.
Στο 35' ο Ηλίας Παντζαρίδης ανατράπηκε μέσα στην περιοχή και ο Χριστοφορίδης εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτυ που καταλόγισε ο κ. Πουλικίδης κάνοντας το 2-0. Μ αυτο το σκορ οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν μεγάλη ευκαιρία λίγο πριν τη ληξη για να μειώσουν (κοντινό πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής με τον Καραγιαννίδη να μπλοκάρει και πάλι τη μπάλα σωτήρια).
Στο 49' ο Δεληολάνης σημείωσε το 3-0 με διπλή προσπάθεια (σούταρε αρχικά, απέκρουσε ο τερματοφύλακας αλλά ο Αντώνης πρόλαβε και "τσίμπησε" τη μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα) και κάπου εκεί φάνηκε πως "τελείωσε" ουσιαστικά το παιχνίδι, ως προς το ποιος θα είναι ο νικητής.
Στο 54' ο Ηλίας Κωνσταντινίδης έκανε το 4-0 με πλασέ, μετά από όμορφη μπαλιά - "τρύπα" του Ζάχαρη.
Στο 65' ο Ζάχαρης σημείωσε το πέμπτο γκολ για την ομάδα του, αφού προηγήθηκε συνδυασμός αλλά "Μπαρτσελόνα" στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής.
Στο 83' πέτυχαν το γκολ της "τιμής" οι φιλοξενούμενοι, με τους γηπεδούχους πάντως να διαμαρτύρονται για οφ σάιντ.
Στο 87' ο Χριστοφορίδης πέτυχε το 2ο προσωπικό του γκολ και έκτο για την ομάδα του, ενώ 2 λεπτά αργότερα ο Γ. Καραγιαννίδης δεν κατάφερε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα στο πέναλτυ που εκτέλεσε (το είχε κερδίσει ο Χριστοφορίδης).

Για το Δοξάτο αγωνίστηκαν οι: Κ. Καραγιαννίδης - Γεωργιάδης - Μόσχος - Γ. Καραγιαννίδης - Χαριζάνης (79' Ανατολούς) - Ζάχαρης - Χριστοφυλλάκης - Παντζαρίδης - Δεληολάνης (68' Ευθυμιάδης) - Χριστοφορίδης - Κωνσταντινίδης (74' Ορφανίδης).

- Σημαντική σημείωση σχετικά με την βαθμολογία:
Σε περίπτωση ισοβαθμίας δύο ή περισσοτέρων ομάδων καλύτερη θέση στο βαθμολογικό πίνακα καταλαμβάνει η ομάδα που έχει καλύτερο συντελεστή στους μεταξύ τους αγώνες (άρθρο 20 του Κ.Α.Π.). Κάτι τέτοιο δεν μπορεί να παρουσιαστεί αυτόματα (ηλεκτρονικά) στην άνω βαθμολογία.