.

Κυριακή 27 Σεπτεμβρίου 2015

ΦΙΛΙΠΠΟΙ ΔΟΞΑΤΟΥ-Α.Ε.ΚΑΛΑΜΠΑΚΙΟΥ 3-0 - 2η ΑΓ. Α' Ε.Π.Σ.ΔΡΑΜΑΣ - 26 ΣΕΠ 2015

Νίκησαν οι Φίλιπποι Δοξάτου την Α.Ε.Καλαμπακίου με 3-0, συνεχίζοντας την παράδοση των τελευταίων ετών, κατά την οποία φτάνουν σχεδόν πάντα στη νίκη στο γειτονικό "ντέρμπυ".

Τρεις μέρες μετά από την πρόκριση στο Κύπελλο, η ομάδα του κ. Στάμογλου έφτασε ξανά στη νίκη επί της Α.Ε.Κ., αυτή τη φορά μάλιστα με "καθαρό" σκορ.

Σε έναν πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο εξαιτίας της συνεχούς βροχής που έπεφτε στο Δοξάτο από τις 5 τα ξημερώματα ( με την κατάσταση του αγωνιστικού χώρου πάντως να είναι, αναλογικά, σε αρκετά καλή κατάσταση, χωρίς να υπάρχουν πολλά σημεία "παγίδες") και οι δύο ομάδες προσπάθησαν φιλότιμα να παίξουν ποδόσφαιρο, χωρίς πολλές ευκαιρίες, με δυνατές μονομαχίες, σε αθλητικά πλαίσια πάντως, ικανοποιώντας κατά το δυνατόν τους λιγοστούς θεατές που αψήφισαν τις δυσμενείς καιρικές συνθήκες και βρέθηκαν στο γήπεδο.

Αξιοσημείωτη ήταν η διακοπή περίπου στα μισά του Α' ημιχρόνου για να χαραχτούν εκ νέου κάποιες γραμμές που είχαν χαθεί εξαιτίας της βροχής (το ίδιο επαναλήφθηκε και κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου) με το "έργο" να εκτελεί ο πρόεδρος της ομάδας του Δοξάτου κ. Δημήτρης Μπέτσιος..

Το σκορ άνοιξε ο Πάρης Αποστολίδης γύρω στο 15' με όμορφο σουτ.

Ο Μάριος Καρατζόγλου, ένα λεπτό περίπου πριν τη λήξη του Α' ημιχρόνου διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του με περίτεχνο σουτ μέσα απ την περιοχή, ένα γκολ καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα.

Το 3-0 στο 48', και πάλι ο Μάριος Καρατζόγλου, αυτή τη φορά με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Στο 62' ο διαιτητής του αγώνα κ. Δηλγεράκης κατελόγισε πέναλτυ υπέρ των φιλοξενούμενων με τον Μαυροβασίλη να στέλνει ελάχιστα άουτ τη μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του πολύ καλού και χθες (μετά από την εξαιρετική εμφάνισή του μέσα στο Φωτολίβος) Ιορδάνη Μυλόπουλου.

Για τους Φιλίππους αγωνίστηκαν οι: Μυλόπουλος - Παντζαρίδης - Καραγιαννίδης Γ. - Σερέτης - Ν. Νότας - Αυγητίδης - Ζάχαρης - Θεοδωράκης - Αποστολίδης ( 86' Χριστοφυλλάκης) - Θεοφανίδης (46' Κωνσταντινίδης) - Καρατζόγλου (89' Δεληολάνης).