Πύρρειος» νίκη του Δοξάτου

Αγώνας με πολλές συγκινήσεις ήταν αυτός που έγινε  στο γήπεδο της Χωριστής, τελικός νικητής το Δοξάτο.
ΧΩΡΙΣΤΗ-ΔΟΞΑΤΟ 1-3: Έγινε καλό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πολύ νωρίς με αριθμητικό πλεονέκτημα, έδειχναν πως έχουν τον έλεγχο της συνάντησης στο πρώτο μέρος, όπου και προηγήθηκαν. Στην επανάληψη, όμως, και σε διάστημα τριών λεπτών, οι Φίλιπποι «έφεραν τα πάνω-κάτω», με την εκτελεστική ικανότητα των παικτών τους και, παρόλο που σχεδόν άμεσα έμειναν και με εννιά παίκτες, ο Ορφέας έδειξε πως δεν είχε το καθαρό μυαλό για να γυρίσει τον αγώνα. Σίγουρα από τη Χωριστή κάποια ατού τους υστέρησαν στην επανάληψη, μεγάλη νίκη του Δοξάτου, αλλά «πύρρειος», όπως αποδείχθηκε, με σημαντικές απώλειες από τις κόκκινες κάρτες.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ: Στο 3΄ ο Ιωαννίδης ανέτρεψε τον Ουζούνη, πριν μπει στην περιοχή και αποβλήθηκε, ως τελευταίος παίκτης. Το φάουλ εκτέλεσε ο «παθών» και απέκρουσε σε κόρνερ ο Καρακούσης. Στο 11΄ συρτό, διαγώνιο σουτ του Ουζούνη μέσα από την περιοχή μπλόκαρε ο Καρακούσης, στο 15΄ σέντρα του Μύγα, κεφαλιά του Νότα μπλόκαρε ο Ματσιώρης. Δέκα λεπτά αργότερα, σέντρα του Ζάχαρη και από πολύ καλή θέση ο Μύγας έπιασε κεφαλιά, άουτ. Στο 30΄ ωραία μπαλιά του Μανώλη Ιωσηφίδη στον Ουζούνη, που πλάσαρε κάτω από τα πόδια του τερματοφύλακα (1-0). Στο 44΄ ωραία μπαλιά του Αποστολίδη για τον Θεοφανίδη, το σουτ του οποίου κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε κόρνερ. Στο 52΄ κοντινή σέντρα του Θεοφανίδη και με πολύ ωραίο, γυριστό σουτ ο Μύγας ισοφάρισε, ενώ στο επόμενο λεπτό σέντρα του Αποστολίδη και με όμορφη κεφαλιά ο Παπαδόπουλος έκανε το 1-2. Στο 55΄ ανατροπή του Ζάχαρη από τον Βουλόδημο και στο πέναλτι ευστόχησε ο Μύγας (1-3). Στο 57΄ αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο τερματοφύλακας Καρακούσης, διότι ανέτρεψε εκτός περιοχής τον Σαββίδη, στο 70΄ γυριστό σουτ του Περσιανλή πέρασε ελάχιστα άουτ.
ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ-ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Από τη Χωριστή διακρίθηκαν ο νεαρός Αλ. Ιωσηφίδης, που έδειξε πως έχει δυνατότητες, Ουζούνης (στο πρώτο ημίχρονο) και Περσιανλής, από το Δοξάτο κορυφαίοι οι Ζάχαρης, Παπαδόπουλος, Νότας. Καλή η διαιτησία του Κύζα (Τσακίρης, Χασιώτης).
ΧΩΡΙΣΤΗ: Ματσιώρης, Μελισσίδης, Παπαεμμανουήλ, Παπαδόπουλος (56΄ Μπούργκης), Βουλόδημος, Μ. Ιωσηφίδης, Ουζούνης, Περσιανλής, Αλ. Ιωσηφίδης (72΄ Γιάγκου), Σαββίδης, Καρίπης (75΄ Σκριτζόβαλης).
ΔΟΞΑΤΟ: Καρακούσης, Τουρφαντίδης, Τουλούπης, Ιωαννίδης, Παπαδόπουλος, Ζάχαρης, Θεοδωράκης (70΄ Γ. Καραγιαννίδης), Αποστολίδης, Νότας (82΄ Κασάπης), Θεοφανίδης (58΄ Κ. Καραγιαννίδης), Μύγας.

Μετά από το παιχνίδι, οι δύο προπονητές τόνισαν τα εξής:
ΓΙΑΝΝΗΣ ΤΣΕΒΡΕΝΤΖΗΣ (Δοξάτο): Ήταν ένα παιχνίδι γκραν-γκινιόλ. Από πολύ νωρίς βρεθήκαμε με 10 παίκτες και αυτό ήταν καθοριστικό σημείο. Όταν μάλιστα μείναμε με εννιά, τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα για μας. Στην ανάπαυλα είχαμε πει να προσπαθήσουμε ώστε να «γυρίσουμε» το ματς, μπήκαμε πολύ δυνατά στο β΄ μέρος, μας βγήκαν οι φάσεις και τα καταφέραμε. Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου για τον τρόπο που αγωνίστηκαν, που μάτωσαν για τη νίκη. Θέλω να πω για τη Χωριστή ότι έχει καλή ομάδα, έκανε δύο ήττες, όμως πρέπει να μην επηρεαστεί, να κοιτάξει μπροστά και θα πάει σίγουρα πολύ καλύτερα. Για μας ήταν μια νίκη εκτός έδρας, ακολουθεί νέο δύσκολο παιχνίδι με την Προσοτσάνη, έχουμε αρκετές απουσίες.
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ (Χωριστή): Θα συμφωνήσω σχεδόν σε όλα με τον Γιάννη, πιστεύω πάντως πως η ικανότητα των ποδοσφαιριστών του αντιπάλου συνέβαλε ώστε να «γυρίσουν» το ματς. Εμείς είχαμε αριθμητική υπεροπλία από νωρίς, προηγηθήκαμε και χάσαμε ευκαιρίες για να «καθαρίσουμε» το ματς. Δυστυχώς σε ένα τρίλεπτο στην επανάληψη όλα πήγαν στραβά κι έπειτα δεν είχαμε ψυχολογία, ούτε καθαρό μυαλό, για να αντιδράσουμε. Και με 7 παίκτες να έπαιζε ο αντίπαλος, δεν μπορούσαμε να τα καταφέρουμε. Το Δοξάτο είναι καλή ομάδα, η περσινή πρωταθλήτρια, εμείς χρειάζεται να μαζέψουμε τις δυνάμεις μας και να δούμε μπροστά.