.

Πέμπτη 9 Νοεμβρίου 2017

ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ - Φ.Γ.Σ. "ΟΙ ΦΙΛΙΠΠΟΙ" ΔΟΞΑΤΟΥ: 3-1 - 8η ΑΓ. Α. Ε.Π.Σ. ΔΡΑΜΑΣ - 4 ΝΟΕ 2017

Δεν κατάφεραν οι Φίλιπποι να φύγουν από την Πετρούσα με κάποιο βαθμολογικό όφελος, το περασμένο Σάββατο 4 Νοεμβρίου 2017.
Σε μια έδρα που διαχρονικά η ομάδα του Δοξάτου πολύ σπάνια έχει "αποδράσει" με θετικό αποτέλεσμα, το ξεκίνημα της ομάδας του κ. Μουρατίδη ήταν πολύ καλό και ελπιδοφόρο, όπως σχεδόν σε όλους τους φετινούς αγώνες για το πρωτάθλημα..

Πλήρως κατατοπιστική η αφίσα για τον αγώνα..

Δυστυχώς, για άλλη μια φορά από το 30' περίπου άρχιζε να αλλάζει η "εικόνα" του αγώνα, η τύχη δεν ήταν με το μέρος των φιλοξενούμενων στις φάσεις των γκολ που δέχθηκε (χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει πως αμφισβητείται, έστω και στο ελάχιστο, η δίκαιη νίκη των γηπεδούχων), αναγκαστικές αλλαγές σε έναν αγώνα ακόμη, και σε συνδυασμό με τα αποτελέσματα των άλλων ομάδων που έχουν τον ίδιο στόχο με τους Φιλίππους, αναμένεται δύσκολη η συνέχεια.
Στα θετικά του αγώνα, πιστεύω πως ήταν η αρκετά καλή εμφάνιση του Πάρη Αποστολίδη, που δείχνει να έχει επιστρέψει για τα καλά στην αγωνιστική δράση, καθώς και η θετική παρουσία του Σάββα Ορφανίδη στο διάστημα που αγωνίστηκε.

Το βοηθητικό γήπεδο της Πετρούσας πολλές ομάδες θα το ήθελαν για το κανονικό τους..

Οι κυριότερες φάσεις του αγώνα:

8': Πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, με κεφαλιά από τα πλάγια και αρκετά κοντά στην εστία του Κ. Καραγιαννίδη να φεύγει άουτ, μετά από εκτέλεση φάουλ, περίπου από το κέντρο του γηπέδου.
12': 0-1. Ο Πάρης Αποστολίδης "άνοιξε" το σκορ με κοντινό πλασέ. Προηγήθηκε ωραία προσπάθεια του Ηλία Κωνσταντινίδη (που δέχθηκε τη μπάλα μετά από εξαιρετική διαγώνια πάσα του Θεοφανίδη) και παράλληλη προς την εστία συρτή σέντρα από τα αριστερά, σουτ του Τόλη Θεοφανίδη, η μπάλα φτάνει στον Πάρη που την στέλνει στα δίχτυα, με τους περίπου 25 φίλους των Φιλίππων στην κερκίδα να πανηγυρίζουν έντονα το γκολ αλλά και την όμορφη προσπάθεια που προηγήθηκε.
15': Οι Φίλιπποι συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό, οι γηπεδούχοι δείχνουν να μην μπορούν να αντιμετωπίσουν τις γρήγορες επιθέσεις των φιλοξενούμενων και ο Ηλίας Κωνσταντινίδης επιχειρεί ένα σουτ από καλή θέση, που μπλοκάρει όμως ο τερματοφύλακας.
20': Νέο σουτ του Κωνσταντινίδη, μέσα από την μεγάλη περιοχή αυτή τη φορά, με τη μπάλα να φεύγει άουτ. Στο ίδιο λεπτό, τραυματίζεται ο Τόλης Καρατζόγλου, ο οποίος αντικαθίσταται μετά από πέντε λεπτά από τον Χριστοφυλλάκη.

Αρκετοί οι φίλαθλοι, καμιά σχέση πάντως με παλιότερους αγώνες των Φιλίππων μέσα στην Πετρούσα, όταν η τριακοσίων θέσεων κερκίδα "γέμιζε"..

26': 1-1. Ο Θεοφανίδης ενώ προλαβαίνει και καλύπτει την αριστερή πλευρά της άμυνας, όπου υπήρχε ένα μικρό κενό λόγω και της αναγκαστικής αλλαγής ένα λεπτό νωρίτερα, διώχνει τη μπάλα προς το ύψος του κέντρου και λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα επανέρχεται μέσα στην περιοχή, ο Ασλανίδης δοκιμάζει το πόδι του, η μπάλα βρίσκει "κόντρα" στο πόδι αμυντικού (νομίζω του Γιώργου Καραγιαννίδη), παίρνει μια ψηλοκρεμαστή τροχιά και καταλήγει στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Κ. Καραγιαννίδη.
31': Σκληρό μαρκάρισμα του Τσάντα από πίσω στον Ηλία Κωνσταντινίδη, στον χώρο του κέντρου. Στη φάση αυτή δέχθηκε την κίτρινη ο υψηλόσωμος ποδοσφαιριστής της Πετρούσας, αν εξαντλούσε την αυστηρότητά του ο διαιτητής θα μπορούσε να δείξει κόκκινη.
36': Σουτ για την Πετρούσα από καλή θέση, η μπάλα καταλήγει κόρνερ.
38': 2-1. Μετά από την εκτέλεση του κόρνερ, που προήλθε από την προηγούμενη φάση, ήρθε το 2ο τέρμα για τους γηπεδούχους. Αρχική κεφαλιά-πάσα από το πρώτο δοκάρι, η μπάλα προς το πίσω δοκάρι, νέα κεφαλιά από τον Γεωργιάδη που "γράφει" το 2-1.

Β' ημίχρονο.

Λιγότερες οι φάσεις στο β' ημιχρ., με τους γηπεδούχους πάντως να έχουν τον έλεγχο του αγώνα σε όλη τη διάρκειά του.

59': Σκληρό φάουλ, από πίσω, του Θεοφανίδη, ο οποίος αντίκρισε την κίτρινη κάρτα, στον χώρο του κέντρου. Και εδώ πιστεύω προσωπικά πως θα μπορούσε να δοθεί απευθείας κόκκινη κάρτα.
64': Νέα αλλαγή για τους Φιλίππους, με τον Δεληολάνη να παίρνει τη θέση του Μπάμπη Μουρατίδη.
66': 3-1. Ωραία προσπάθεια από τα αριστερά, συρτή παράλληλη σέντρα, κάποιες "κόντρες" μέσα στην περιοχή, και ο Γεωργιάδης εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία και πέτυχε το 2ο προσωπικό του γκολ και τρίτο για την ομάδα του.
Από το τρίτο γκολ και έπειτα, οι γηπεδούχοι "κατέβασαν ρυθμό", πραγματοποίησαν αλλαγές, ίσως και λόγω του ντέρμπυ που ακολουθεί με την Προσοτσάνη, ενώ η ατυχία για τους Φιλίππους συνεχίστηκε με τον Χριστοφυλλάκη να βγαίνει λόγω προβλήματος τραυματισμού στο 71' και τη θέση του να παίρνει ο Ορφανίδης (αλλαγή στην αλλαγή δηλαδή..). Λίγες οι καλές στιγμές και για τους φιλοξενούμενους, με κυριότερη την προσπάθεια του Ζάχαρη προς το τέλος του αγώνα, όταν και "έκλεψε" τη μπάλα από αμυντικό, με υπερένταση πραγματοποίησε παράλληλη προς την εστία σέντρα, αλλά δεν βρέθηκε κάποιος συμπαίκτης του για να την "σπρώξει" προς τα δίχτυα..
77': Πραγματοποιείται η τέταρτη αλλαγή για τους Φιλίππους, με τον Χατζηπαντελή να παίρνει τη θέση του Θεοφανίδη.

Εντυπωσιακή η είσοδος του γηπέδου της Πετρούσας, που γενικά είναι από τα πλέον περιποιημένα και οργανωμένα γήπεδα του νομού μας..

Για την Δόξα Πετρούσας αγωνίστηκαν οι: Αθανασιάδης - Ξενίδης - Καζεπίδης (87' Κ. Παυλίδης) - Σ. Δημητριάδης - Γιαννίκης - Τσάντας (82' Μ Στόϊκου) - Ζεδαμάνης (59' Δροσίδης) - Αυγητίδης - Γεωργιάδης - Μ. Ασλανίδης (77' Τσέρνιος) - Ταχτσόγλου.

Για τους Φιλίππους αγωνίστηκαν οι: Κ. Καραγιαννίδης - Γ. Καραγιαννίδης - Α. Καρατζόγλου (25' λ.τρ. Χριστοφυλλάκης - 71' λ.τρ. Ορφανίδης) - Παντζαρίδης - Μόσχος - Ζάχαρης - Αποστολίδης - Μουρατίδης - Θεοφανίδης (77' Χατζηπαντελής) - Ηλ. Κωνσταντινίδης - Χριστοφορίδης.

Κίτρινες: Αθανασιάδης - Γιαννίκης - Τσάντας - Ξενίδης  /  Θεοφανίδης.