.

Σάββατο 24 Νοεμβρίου 2012

ΦΙΛΙΠΠΟΙ ΔΟΞΑΤΟΥ-ΕΘΝ. ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΛΛΙΦΥΤΟΥ 0-3 11η αγ. Α-1 Ε.Π.Σ.ΔΡΑΜΑΣ 24 ΝΟΕ 2012

ΨΗΛΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΦΙΛΙΠΠΟΙ!

ΑΠΟΔΕΙΞΤΕ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΩΣ ΕΙΣΤΕ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ !

Με το "βαρύ 0-3 οι Φίλιπποι Δοξάτου γνώρισαν την πρώτη ήττα εντός έδρας για φέτος από την Καλλίφυτο.

Το σκορ δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα σε καμιά περίπτωση, αλλά στο ποδόσφαιρο, όπως είχα γράψει σε παλιότερη ανάρτηση, σχεδόν πάντα ισχύει (με λίγες εξαιρέσεις..) ο άγραφος Νόμος:

Όταν χάνεις συνεχώς κλασσικές ευκαιρίες, έχοντας μάλιστα απέναντί σου μια ομάδα με εξαιρετικά έμπειρους ποδοσφαιριστές, στο τέλος χάνεις τον αγώνα !

Καλώς ή κακώς, ο νικητής ορίζεται ως αυτός που σκοράρει περισσότερες φορές από τον αντίπαλό του στον αγώνα.

Αλλά δεν μπορούμε να αφήνουμε ασχολίαστη την εμφάνιση των αντιπάλων, ειδικά όταν έχουμε τέτοια κραυγαλέα περίπτωση, την οποία θα αναφέρω κι ας κατηγορηθώ πως "φοράω" οπαδικά "γυαλιά" όταν τολμώ να πω για αγώνα που έληξε με το εντυπωσιακό όντως 0-3 πως το σημερινό αποτέλεσμα δεν είναι δίκαιο!

Εκτός από το πρώτο 20άλεπτο του Α' ημιχρόνου κατά το οποίο οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ότι μπορούν να αλλάξουν πάνω από τρεις πάσες στον χώρο του κέντρου χωρίς να κάνουν μακρινές "καμινάδες" από την άμυνα προς τον έμπειρο  (και σε πολύ καλή κατάσταση τελευταία..) Μύγα και να κάνουν και κανένα "τριγωνάκι" της προκοπής, σε όλο τον υπόλοιπο αγώνα περιορίστηκαν απλά στο να προσπαθούν να καταστρέψουν, με μαζική άμυνα και διώχνοντας όπως - όπως, τις κατά κύματα επιθέσεις των γηπεδούχων, εκμεταλλευόμενοι την αστοχία, σε αρκετές περιπτώσεις των ποδοσφαιριστών των Φιλίππων αλλά και την απίστευτα καλή εμφάνιση του τερματοφύλακα Ιακωβίδη που κυριολεκτικά "κατέβασε ρολά" , και βέβαια την ατυχία των γηπεδούχων, που εκτός από τις απουσίες του βασικού τερματοφύλακα, του Παναγιωτόπουλου, και του αρχηγού Σιαματά, προέβησαν σε αναγκαστική αλλαγή στο 63', αφού ο Νότας αντικαταστάθηε σχεδόν πέντε (!) λεπτά μετά την είσοδό του στον αγώνα!

Τελικά οι φιλοξενούμενοι τα κατάφεραν, έφυγαν από το Δοξάτο με μια σπουδαία νίκη και με ένα σκορ που σίγουρα θα προκαλέσει μεγάλη εντύπωση, αλλά εγώ θα επιμένω να λέω πως σαν ομάδα η Καλλίφυτος (και όχι σαν μονάδες, έχουν στη σύνθεσή τους ποδοσφαιριστές με τεράστια ποδοσφαιρική ιστορία), στον συγκεκριμένο αγώνα ήταν από τις χειρότερες, ίσως η χειρότερη από όσες είδα φέτος από κοντά (δεν παρακολούθησα τους αγώνες των Φιλίππων με το Νευροκόπι, την Αργυρούπολη και το Μοναστηράκι..) !

Από την άλλη, θεωρώ πως στο Β' ημίχρονο οι Φίλιπποι πραγματοποίησαν την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση, μαζί ίσως και με αυτήν του Β' ημιχρόνου μέσα στο Φωτολίβος.

Περισσότερα σε επόμενη ανάρτηση - στα βιντεάκια τα δύο από τα 3 γκολ των φιλοξενούμενων.

Μεταφέρω από την ιστοσελίδα dramagoal τα σημερινά αποτελέσματα της Α-1 και τη βαθμολογία:

Α1 ΕΠΣΔ 11η Αγωνιστική
Φίλιπποι Δοξάτου
Εθν. Αστηρ Καλλιφύτου
17′ Αριτζής
0-3
Κεραυνός Μοναστηρακίου
Ποντιακός Αργυρούπολης
1-3
Ακρίτας Κ. Νευροκοπίου
16′ Βασιλειάδης Αντ., ?, ?
Αρης Φωτολίβους
15′ Σεμπελίδης, 17΄Γρηγοριάδης