.

Κυριακή 3 Οκτωβρίου 2010

ΑΚΡΙΤΑΣ Κ. ΝΕΥΡΟΚΟΠΙΟΥ-ΦΙΛΙΠΠΟΙ ΔΟΞΑΤΟΥ 1-1 - ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α-1 Ε.Π.Σ.ΔΡΑΜΑΣ 2010-11

Το Σάββατο 2 Οκτωβρίου 2010 οι "Φίλιπποι" έχασαν μεγάλη ευκαιρία να φύγουν με τους τρεις βαθμούς της νίκης μέσα από μια δύσκολη έδρα, απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα που θεωρείται από τα "φαβορί" για την κατάκτηση του πρωταθλήματος...

Φυσικά, σαν αποτέλεσμα η ισοπαλία μέσα στο Κ. Νευροκόπι ποτέ δεν θεωρούνταν άσχημο αποτέλεσμα. Ειδικά φέτος, που ο "Ακρίτας", στα προηγούμενα τρία παιχνίδια από την έναρξη του πρωταθλήματος είχε τρεις νίκες με τον εντυπωσιακό συντελεστή τερμάτων 9-0!
Αλλά, όταν σε έναν αγώνα που αν και ξεκίνησε άσχημα με το γκολ του Θεοφύλακτου Νικολαΐδη
(στο 4ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ..), οι "Φίλιπποι" αναλαμβάνουν τα ηνία του αγώνα, χάνουν σημαντικές ευκαιρίες, ισοφαρίζουν σχετικά γρήγορα(στο 29ο λεπτό με τον Ντίνα), ο αντίπαλός τους μένει με 10 παίκτες από το 49ο λεπτό(!), έχουν δύο δοκάρια, τότε προσωπικά δεν μπορω να θεωρήσω σπουδαία επιτυχία την ισοπαλία με 1-1, έστω κι αν αυτή επιτεύχθηκε μέσα στο Κ. Νευροκόπι.
Η εμφάνιση των ποδοσφαιριστών του Δοξάτου δεν ήταν καλή γενικά. Αρκετά λάθη στο κέντρο, άνευρη επίθεση, και η άμυνα δεν ενέπνεε την σιγουριά των προηγούμενων αγώνων, χωρίς πάντως να πιεσθεί ιδιαίτερα και χωρίς σοβαρά λάθη.. Αλλά ακόμη κι έτσι, το Δοξάτο έδειξε πως κι όταν βρεθεί σε κακή μέρα, έχει την ποιότητα ώστε να μπορεί να "χτυπήσει" οποιοδήποτε παιχνίδι σε όποια έδρα κι αν αγωνίζεται..
Από την άλλη, ο "Ακρίτας" Κ. Νευροκοπίου έδειξε στοιχεία μιας πολύ καλής ομάδας με ποιοτικούς ποδοσφαιριστές και πολύ καλή φυσική κατάσταση, κάτι που φάνηκε ιδιαίτερα στο 2ο ημίχρονο, όταν υπήρχαν κάποια διαστήματα που νόμιζε κανείς πως το Δοξάτο ήταν αυτό που αγωνιζόταν με 10 παίκτες!
Αξίζει ιδιάιτερη μνεία ο τερματοφύλακας του "Ακρίτα", που πιστέυω πως φέτος θα είναι από τους καλύτερους της κατηγορίας.

Περισσότερα για τον αγώνα στο Κάτω Νευροκόπι τις επόμενες μέρες..